TopTip

Spišská diecéza si pripomenula sté výročie prevzatia úradu diecézneho biskupa Jánom Vojtaššákom

Spišská diecéza si pripomenula sté výročie prevzatia úradu diecézneho biskupa Jánom Vojtaššákom TK KBS

Spišská diecéza si počas víkendu pripomenula sté výročie prevzatia úradu diecézneho biskupa Jánom Vojtaššákom. Pri tejto príležitosti zverejnila list kňazom od diecézneho administrátora Jána Kuboša. Jeho súčasťou je aj vyhlásenie za pravdivý obraz otca biskupa Vojtaššáka. Ide o obšírnejšiu reakciu na text publikovaný v Osservatore Romano v januári 2021. 

Spišská diecéza je vďačná za dar života a povolania Božieho sluhu Jána Vojtaššáka. Pokračuje Ján Kuboš, administrátor Spišskej diecézy: „Spravoval Spišskú diecézu v zložitom dejinnom období 20. storočia. Celý jeho život bol postavený na dôvere v Božiu pomoc a mocnú ochranu anjelov strážcov. Vernosť Bohu, cirkvi a pravde nezlomili ani dlhé roky väzenia a znášaného príkoria a ponižovania.“

Začiatkom januára tohto roka bola v Ríme publikovaná kniha Pius XII. a Židia s podtitulom Vatikánsky archivár. Konečne odhaľuje úlohu pápeža Pacelliho počas druhej svetovej vojny. Na tento fakt upozorňuje Ján Kuboš. „V prvej kapitole autor sa venuje historickej situácii Slovenska v období rokov 1938 až 1945. V celej časti venovanej Slovensku sú nepresnosti, ktoré by si vyžadovali vypracovanie rozsiahlej kritickej štúdie. Po prečítaní prvej kapitoly, ktorú autor venuje Slovensku, sme zostali prekvapení z tvrdení, ktoré autor používa vo vzťahu k Božiemu sluhovi, biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Tým, že nedodržiava zásady historickej kritiky, pramene, ktoré používa a interpretuje tendenčne a jednostranne vždy v neprospech biskupa Vojtaššáka,“ zdôraznil Ján Kuboš.

Aktuálne prebieha rímska fáza procesu blahorečenia Božieho sluhu, biskupa Jána Vojtaššáka, ktorá nie je iba lokálnou záležitosťou Spišskej diecézy, ale aj celého Slovenska.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Progetto di casa per un terreno stretto con garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.