TopTip


Spoločenský komentár: 30 rokov slobody

Spoločenský komentár: 30 rokov slobody Ilustračná fotografia. Zdroj: RTVS

Nedávno prebehli oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie. Na celom Slovensku pri tejto príležitosti prebehlo viacero podujatí. Svoje miesto vyhradili výročiu aj viaceré televízie. Ako však ukazujú viaceré prieskumy sledovanosti, diváci uprednostnili iné zábavné programy.

Každá paradigmatická spoločenská zmena so sebou prináša zásadné premeny, teda čo kedysi platilo, už zrazu nefunguje. Kým si ľudia uvedomia zmeny a nájdu spôsob ako v zmenenej situácii žiť, zažijú nezriedka ťažké až dramatické chvíle.

Ako teraz, tak aj pred 30 rokmi existovala skupina inteligentných ľudí bez pocitu spolupatričnosti a morálnych zásad. Tí rýchlo pochopili súvislosti a našli spôsob, ako v tejto situácii rýchlo zarobiť nemalý majetok. V situácii transformácie verejnej správy, polície, súdov a ešte len vznikajúcich nezávislých médií si ľahko vytvorili spojencov, aby sa veci diali tak, aby im to prinášalo osobný zisk. Bývalá strnulá komunistická spoločnosť podobne ako rybacia polievka nevedela adekvátne reagovať na aktuálne pociťované nespravodlivosti.

Krátko po páde komunizmu v bývalom Československu v prvých rokoch začala narastať miera nezamestnanosti. Po rozchode Česka a Slovenska začali byť rozdiely ešte viditeľnejšie. Miera nezamestnanosti bola u nás aspoň dvojnásobná oproti západným susedom. Aj po vstupe Slovenska do Európskej únie sme roky mali jednu z najvyšších nezamestnaností spomedzi členských krajín.

Hoci sa Slovensku ekonomicky darilo a do roku 2012 malo aj výrazný hospodársky rast, aj vzhľadom na vyššiu mieru nezamestnanosti ľudia zmeny výrazne nepociťovali.

Je tu tiež otázka vysporiadania sa s vlastnou minulosťou. Kým v časoch komunizmu vtedajší režim riadne až účelovo odsúdil fašistický režim, u nás ani po 30 rokoch nedošlo k odsúdeniu hlavných aktérov komunistického režimu, ktorý ľuďom odopieral slobody, ani k odsúdeniu tých, ktorí režim zneužívali na vlastné obohacovanie sa. Nečudo, že ešte na skladanie účtov neboli vyzvaní aktéri divokých 90-tych rokov, keď sa pochybným spôsobom cez privatizácie znehodnotili milióny verejného majetku, bytov a podnikov. Za posledných 30 rokov sa mnoho oblastí riešilo až príliš z pohľadu vlastného prospechu a nezriedka na úkor verejného dobra. Vzdelávacie alebo zdravotné stratégie sa vždy menili podľa toho, či nastala zmena politickej strany, ktorá prebrala daný rezort.

Ak posledné udalosti majú priniesť spoločenské zmeny, ktoré žiadali protestujúci za posledné dva roky, vláda, ktorá vznikne z nachádzajúcich volieb, by sa mala zaviazať k tomu, že bude konať vo verejnom záujme. Ak žijeme v slobodnej demokratickej spoločnosti, občania krajiny potrebujú jednoduchý a bezpečný spôsob, ako by mohli overiť prácu verejných inštitúcií a skontrolovať, či došlo aj k náprave.

Namiesto investovania verejných zdrojov iba do konzumu cez najrôznejšie sociálne balíčky obyvatelia potrebujú aj najrôznejšie investície do procesov, ktoré prinesú svoje ovocie až o niekoľko rokov. Slovensko prestalo za posledné roky hospodársky významne rásť a začína zaostávať za ostatnými postkomunistickými krajinami v Strednej Európe. Je najvyšší čas, aby naša krajina začala pozerať dopredu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.