TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Bezplatné školstvo

Spoločenský komentár: Bezplatné školstvo

Posledné dni prebieha vášnivá diskusia o bezplatných obedoch na základných školách. Také vymoženosti, že by deti mali bezplatnú stravu, sme tu nemali nikdy na Slovensku, ani za čias najväčšieho socializmu. Aj počas neho sa museli kupovať zošity, platiť družina, alebo aj rôzne fondy, napríklad do Združenia rodičov a priateľov školy.

Bezplatné štúdium na základných a stredných školách, ako ho definuje naša ústava, je naplnené stále len sčasti. Ak má ale nejaká sociálna politika fungovať, treba viac ako len predsavzatia, záväzky alebo ideály. Vďaka efektivite práce a dostatočnému kapitálu má naša spoločnosť dnes kapacitu na to, aby vytvárala lepšie sociálne politiky, ako tomu bolo za čias diktatúry, ktorá sa snažila o rovnostársky prístup ku všetkým.

Investovanie do mladých generácií je navyše potrebné nielen pre vznešené ideály, ale najmä preto, lebo ide o investície do budúcnosti krajiny. Od kvality práce terajších detí a schopnosti uspieť v medzinárodnom obchode s tovarmi a službami bude závisieť aj kvalita života budúcich seniorov. 

Podľa princípov demokracie a kresťanskej etiky by v oblasti vzdelávania mali existovať čo najviac podobné podmienky na štúdium. Ak je dieťa zo sociálne slabšej alebo viacdetnej rodiny, finančné výdavky dnes môžu predstavovať problém, a tak sa mu nedostane za normálnych podmienok to, čo už ostatní majú. K tomu patrí aj bežné stravovanie. Dnešný systém podpory rodičov síce pozná formy dotácií na stravu, štipendium a školské potreby, no rodič sa musí so svojou rodinou nachádzať pod hranicou životného minima.

Celkové výdavky na jedno školopovinné dieťa aj bez ďalších záujmových aktivít v centrách voľného času alebo umeleckých školách bežne dosahujú mesačne niekoľko desiatok eur. Ak by sme k tomu prirátali aj mimoškolské aktivity a výdavky na stravu, cestovanie a oblečenie, sú to už sumy s trojcifernými hodnotami. Ak sa na Slovensku dnes rodí málo detí do rodín s pracujúcimi rodičmi, finančné náklady, ktoré idú ruka v ruke s túžbou poskytnúť dieťaťu to najlepšie, sú dôvodom, že sa tam rodí v priemere málo detí. Pritom najviac zručností si dieťa do života stále osvojuje vo vlastnej rodine. Ak vyrastá v rodine, ktorá zvláda rôzne životné výzvy a pestuje si zdravý životný štýl, má lepšie predpoklady, aby sa dobre uchytilo v živote.

Záujmom štátu by mali byť práve také opatrenia, ktoré prinášajú aj do budúcnosti čo najlepšie podmienky na štúdiom. Pri zohľadnení rovnakých príležitostí pre deti v oblasti vzdelávania by štát nemal zabúdať aj na zvyšné sociálne vrstvy rodičov. Celoplošné zníženie výdavkov na vzdelávanie je v tejto ekonomickej a demografickej situácii viac než želateľné. Či už to bude cez bezplatné obedy alebo iné výdavky, to už je bezpredmetné. Lepšie situovaní rodičia majú navyše viacero možností, ako adresne podporiť vzdelávacie zariadenie, ktoré ich dieťa navštevuje. Stačí len, aby sa takáto forma podpory zariadenia, ktoré slúži spoločnosti, stala ešte viac súčasťou slovenskej kultúry.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.