TopTip

Spoločenský komentár: Bieloruská túžba po zmene

Spoločenský komentár: Bieloruská túžba po zmene zdroj foto: pexels.com

Neubehol ani týždeň a situácia na Blízkom východe sa stabilizovala tak, ako nikto zasvätený ani nemohol očakávať. Iba týždeň po ničivom výbuchu v hlavnom meste Libanonu, v Bejrúte, vláda po protivládnych protestoch podala demisiu. Ľudia vláde vyčítali, že svojou nečinnosťou prispeli k vážnej a ničivej katastrofe.

Tieto dni zasa mnohí uvítali priatie dohody o obnovení úplných diplomatických vzťahov medzi dvoma dlhoročnými rivalmi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi. Izrael sa zaviazal vzdať sa svojich plánov obsadenia Západného brehu Jordánu. Na toto územie si robia nároky Palestínčania, ktorí túžia po založení svojho štátu. Tento nadobudnutý mier je stále veľmi krátky a krehký, no ak by sa situácia skutočne upokojila a nedorozumenia by sa tam riešili diplomatickou cestou, oblasť by sa stala viac pokojnou ako niektoré východné časti Európy.

Po roky trvajúcom konflikte na východných územiach Ukrajiny napätie začalo narastať aj v Bielorusku. Po rozpade Sovietskeho zväzu tam vykročili podobne ako viacero postkomunistických krajín na cestu demokracie. No len niekoľko rokov na to sa tak k moci dostal Alexander Lukašenko a takmer 10 miliónový národ odvtedy vedie tvrdou rukou už posledných 26 rokov.

Krajina je tiež sídlom Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združujú väčšinu z bývalých zväzových republík Sovietskeho zväzu. Práve Bielorusko, spoločne s Ukrajinou a Ruskom, patrili medzi prvé tri krajiny, ktoré ako prvé ratifikovali zmluvu o založení spoločenstva nezávislých štátov. Aj táto skutočnosť odkazuje na vzájomnú prepojenosť a mentálnu a kultúrnu blízkosť týchto troch štátov. Za posledných takmer 30 rokov sa toho udialo veľmi veľa a Ukrajina aj Rusko sa posunuli ďalej svojím smerom.

Viacero obyvateľov Bieloruska Vám pri osobnom rozhovore potvrdí, že oni sa síce nedožili úpadku, ale cítia sa, akoby sa za tie roky neposunuli veľmi ďalej, ako keby ich krajina ostala stáť kdesi v čase. Súčasné protesty v krajine naznačujú, že sa vlna nespokojnosti dostala na novú úroveň a ako keby nastával bod zlomu. Ľudia v Bielorusku, zdá sa, túžia po zmene vo vedení krajiny. Najviac svetla by do tejto napätej situácie, kde opozícia spochybňuje výsledky volieb, prinieslo nezávislé prešetrenie ich priebehu a v prípade závažných nedostatkov ich zopakovanie.

Potlačenie protestov pomocou násilia, alebo aj vojenskou intervenciou od susedného štátu, môže mať úplne opačný efekt ako si súčasné vedenie Bieloruska žiada a za prejavené násilie sa môžu dočkať násilnej odpovede ani nie z radu iných štátov, ale zo stany vlastných nespokojných Bielorusov. Podobne ako sme toho boli svedkami pri páde moci Nicolaeho Ceaușesca v Rumunsku.

Ak sa aj v tejto krajine bude vzniknutá situácia riešiť s pokojom a dialógom, aby sa naplnila vôľa väčšiny obyvateľov Bieloruska, v prípade pokojnej výmeny moci môže mať súčasné vedenie nádej na získanie určitej formy amnestie. Takto sa prechádzalo na formu parlamentnej demokracie z autoritárskych režimov vo viacerých latinskoamerických štátoch. Vyhrocovanie napätia by neprospelo ani krajine samotnej, ani blízko ležiacim štátom, vrátane Slovenska.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.