TopTip

Spoločenský komentár: Bolesti krajiny

Spoločenský komentár: Bolesti krajiny

Pätnásteho septembra máme na Slovensku deň pracovného pokoja, ktorý je zároveň aj liturgickým sviatkom v Katolíckej cirkvi. Jej hlava, pápež Pavol VI., v roku 1966 vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. V budúcom roku uplynie od tejto udalosti 55 rokov.

Aj tento sviatok, ktorý odkazuje na početné bolesti v živote matky Ježiša, nám pripomína, že naši predkovia museli zápasiť s početnými životnými ťažkosťami. Dnes už možno len početné hrobové miesta detí na cintorínoch nám pripomínajú, že aj zdravotná starostlivosť nebola v mnohých oblastiach taká rozvinutá ako v súčasnosti. A takisto si jej služby nemohol dovoliť zaplatiť každý. A v prípade zdravotných komplikácií hraje čas nezriedka proti pacientovi.

Už len málo Slovákov si dokáže spomenúť na to, ako niečo také pre nás samozrejmé, ako návšteva lekára, správna diagnóza a dostupné lieky, bolo kedysi značne nedostupné a vzdialené. Pritom netreba chodiť ďaleko, len smerom na východ od Slovenska, do odľahlých obcí Ukrajiny, aby sa človek vrátil o niekoľko desiatok rokov v čase.

A ako sa cítia rodiny a malé deti, ktoré svoje mladé roky prežívajú uzavretí v utečeneckom tábore, bez vlastnej strechy nad hlavou, bez možností zaobstarať si obživu vlastnou prácou, bez možností dobrého vzdelania a s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou?!

Aj Mária s Jozefom a Ježišom sa stali na čas utečencami, museli opustiť svoju rodnú krajinu, v ktorej čelili bezprostrednému ohrozeniu života. Niekoľko rokov prežili v krajine so značne odlišnou kultúrou a zvyklosťami. Keď sa ale spoločenské okolnosti zmenili a už v ich rodnej zemi bolo pre nich bezpečne, znova sa vrátili do svojej domoviny.

Dnes v 21. storočí sa pre technologickú vyspelosť a bohatosť rozvinutých krajín majú niektorí ľudia na úteku podstatne horšie než utečenci pred dvetisíc rokmi. Takmer dokonalá kontrola a bariéry im zabraňujú nájsť priestor s dostatočnou mierou slobody, kde by sa predovšetkým vlastnými silami dokázali postarať o seba a svoje rodiny.

Hlavným problémom tohto obrovského utrpenia je aj veľký počet týchto ľudí na úteku. Prichádzajú zväčša z rôznych smerov, ale cieľov majú len niekoľko. Ako sa približujú k vyspelým krajinám, stávajú sa z nich masy. Kým sa situácia v ich domovine zlepší, týmto ľuďom by teraz pomohlo, keby dostali viac priestoru pre vlastnú sebarealizáciu. Európska únia ako zjednocujúca inštitúcia by mohla koordinovať činnosť integrácie, aby boli títo trpiaci ľudia lepšie pripravení pre krajiny, ktoré sa rozhodnú ich prijať na istý čas.

Ak by sa medzi nimi našla aj nejakí kriminálnici, tak krajiny majú nástroje na to, ako sa s takými delikventami vysporiadať. Príbeh udalostí Nového zákona je príbehom utrpenia, ale aj veľkej lásky, prijatia, odpustenia a milosrdenstva. Aj my sa svojimi skutkami môžeme stať nasledovníkmi tohto príbehu so šťastným koncom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.