TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Budúcnosť krajiny

Spoločenský komentár: Budúcnosť krajiny Ilustračná fotografia

Len nedávno prebehli oslavy výročia Slovenského národného povstania. Popri rôznych bojových skupinách, ktoré nesúhlasili s vtedajšou vládou vojnového slovenského štátu spolupracujúceho s Hitlerovým Nemeckom, patrila k členom povstania predovšetkým skupina príslušníkov armády.

Mnohí z nich povstali v snahe zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre seba a budúce generácie. Aj ďalšia skúsenosť s komunistickou ideológiou nám ukázala, ako ťažko sa žije človeku, ak v krajine vládne režim postavený na ideológii.

Vďaka Bohu sa väčšina európskych krajín z týchto dramatických udalostí nedávnej minulosti už poučila a počas posledných desaťročí sme nemuseli čeliť podobným problémom a výzvam, aké so sebou priniesla druhá svetová vojna a udalosti, ktoré jej predchádzali. Vtedy existoval veľký počet nezamestnaných a následne došlo k drastickému zníženiu životnej úrovne pri veľkej časti obyvateľstva.

Hoci sa podobne ako pred takmer 90 rokmi opäť schyľuje k obchodnej vojne medzi veľmocami, zdá sa, že sa napokon predsa len dospeje k dohode. Na rozdiel od našich predkov nás môžu o niekoľko rokov trápiť iné problémy. Súvisia s demografickými zmenami, ktoré sa na Západe začali v 70. rokoch 20. storočia a u nás približne o 20 rokov neskôr.

Preto napríklad nášho najväčšieho obchodného partnera Nemecko popri neustále sa zmenšujúcom objeme exportu, ktorý je pre nemecké i naše hospodárstvo zásadný, teraz trápi napríklad aj to, že stále väčší počet školopovinných detí nedokáže dokončiť ani druhý stupeň základnej školy. Kým na Slovensku sa nad tým nikto vážne nezamýšľa, v tejto západnej krajine, ktorá si už skôr začala uvedomovať neudržateľný počet mladej generácie, to považujú za problém do budúcnosti.

Katolícka charita v Nemecku Caritas kvôli lepšej prehľadnosti ponúka na svojej stránke mapku, v ktorých častiach krajiny neukončí základnú školu aj vyše 10 percent žiakov. Takmer v každej z nemeckých spolkových krajín je toto číslo vyššie než 4 percentá.

V nemeckom hlavnom meste Berlíne neukončí základnú školu každý desiaty žiak a zmaturovať sa tam podarí iba každému druhému študentovi. Podľa miestnych médií len v Spojených štátoch amerických existujú štatistiky, ktoré hovoria o príčinách nedokončenia školy. Médiá vidia hlavný dôvod zhoršujúcich sa výsledkov žiakov v nedostatočnej podpore mladých zo strany rodičov. Rodičia by ich mali motivovať, vytvoriť im vhodné podmienky, podporu, ale aj kontrolu. Deti zaťažujú aj rodinné problémy. A ďalej v Nemecku majú aj deti z rodín migrantov, ktorí im so školou v novej krajine nedokážu až tak dobre pomôcť.

Ak chceme aj my na Slovensku myslieť na našu budúcnosť, treba myslieť aj na to, ako sa darí vzdelávať našich mladých. Balíčky, ktoré by finančne odbremenili rodičov, pri tomto nepomôžu. Inak nám hrozí, že o niekoľko rokov môžeme zostať nemilo prekvapení.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.