TopTip

Spoločenský komentár: Dôsledky drahých energií

Spoločenský komentár: Dôsledky drahých energií Ilustračná fotografia. Zdroj: mzdovecentrum.sk

Možno si ešte živo pamätáte na obdobie, keď sme ostali doma zatvorení počas viacerých vĺn pandémie. Deti sa museli učiť z domu, rovnako aj mnohí rodičia, ak sa tak dalo, ostali cez internet pripojení k svojim pracovným povinnostiam.

Cez internet sa objednával aj tovar a jedlo, keďže takmer všetky obchody ostali zatvorené. Cez televíziu sa sledovali aj sväté omše. Inak to nebolo ani s oblasťou kultúry. Divadlá a kiná nahradila obývačka a najrozličnejšie prenosové služby.

Z dôvodu ochrany zdravia tradičnú návštevu lekára vystriedal telefón a schránka elektronickej pošty. Papierový recept na lieky vystriedal elektronický a smerom k digitalizácii sa vydali aj ostatné sféry pracovnej, štátnej a právnej administratívy.

Poskytovatelia komunikačných služieb a technológií sa stali nepísanými víťazmi tejto náhle zmenenej doby. Vďaka nárastu príjmov mnohé takéto firmy zamestnali väčší počet zamestnancov.

Počas posledných týždňov však nastáva presne opačná situácia. Technologické firmy a poskytovatelia elektronických služieb oznámili prepúšťanie desiatok tisíc zamestnancov. Viac ako 11-tisíc miest ruší jeden z najväčších poskytovateľov sociálnych sietí, o podobný počet sa zmenší firma, ktorá je známa ako jeden z najväčších elektronických obchodov s tovarmi a zábavnými službami.

V minulom roku táto americká firma zamestnávala vyše 1,6 milióna ľudí. V čase pandémie táto firma zvýšila počet svojich zamestnancov približne o tretinu. V tej dobe išlo o bezprecedentne rýchly nábor zamestnancov súkromnej firmy.

Technologické firmy zvyknú mať zvýšené tržby v predvianočnom období, no v tomto roku zaznamenávajú slabé čísla v medziročnom porovnaní. Negatívne sa pod tento stav podpisujú aj zvýšené náklady na energie.

K podobnej situácii dochádza aj na trhu s kryptomenami. Jedna burza kryptomien dokonca úplne zbankrotovala. Svojim 50 najväčším veriteľom dlhuje viac ako 3 miliardy amerických dolárov. Podľa vyjadrení predstavenstva burzy, dôvodom nemal byť ani tak znížený záujem o obchodovanie, ale zlyhanie vedenia a kontroly podniku.

Zvýšené výdavky na energie sa prelievajú do všetkých odvetví. Zdražujú viaceré tovary a služby a ľuďom potom ostáva menej prostriedkov v peňaženke na veci a zábavu, bez ktorých sa zaobídu. A tak dotyčné firmy strácajú príjmy a v reakcii na to prepúšťajú časť svojich zamestnancov.

Kým v Európe sme skôr zvyknutí na to, že sa pracovné miesta vo veľkej miere zachraňujú, Spojené štáty, odkiaľ pochádza aj väčšina technologických firiem, nechávajú pracovný trh vo väčšej slobode a dynamike. Počas najbližších mesiacov bude ešte zreteľnejšie, ktorý prístup, či ten európsky alebo americký, bol efektívnejší a úspešnejší v tomto nestálom a premenlivom období.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Classic family house with gallery and a room on the ground floor.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.