TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Dôsledky nedôslednosti

Spoločenský komentár: Dôsledky nedôslednosti Ilustračná fotografia

Všetci by sme chceli žiť v čo najzdravšom prostredí. Zdravie je najčastejším slovkom  v želaniach pri najrôznejších príležitostiach. V posledných rokoch sa zistilo, že okrem známych znečisťovateľov ovzdušia si nevedomky zamorujeme aj vodné zdroje plastmi. Na najnovšie zistenia už zareagovali aj vlády a medzinárodné inštitúcie a rozhodli sa významne obmedziť alebo dokonca zrušiť predaj plastových výrobkov, ako sú rôzne obaly, slamky, fľaše, poháre a podobne.

Zber odpadu v moriach priniesol v nedávnych dňoch ďalšiu znepokojivú informáciu. Zahraničná mimovládna organizácia Ocean Conservancy, ktorá od roku 1986 spája dobrovoľníkov, ktorí zbierajú odpadky z pláží, pred niekoľkými dňami uviedla, že najčastejším odpadom na plážach nie sú plastové slamky, igelitové vrecúška, ani fľaše, ale filtre z ohorených cigariet. Hoci časť pochádza od turistov, väčšiu časť na pláže naplavila voda z mora. Cigaretové filtre tam putovali tak, že ich z ulíc časom po rozpadnutí papierového obalu a rozložení plastového filtra na menšie časti pôsobením vetra a slnka zmyl dážď až do riek, odkiaľ sa napokon dostali do morí a potom na pláže.

Podľa informácií spravodajského kanála NBC News až 70 percent všetkých preskúmaných morských vtákov a korytnačiek požilo zvyšky z cigariet. Filtre okrem toho obsahujú viacero problematických škodlivín, ako arzén, olovo, kadmium, uhľovodíky, decht alebo nikotín. Filtre sa pridávajú do cigariet už vyše 100 rokov. Napriek tomu sa prevažná väčšina fajčiarov nenaučila, že cigaretové ohorky nemajú hádzať na ulicu alebo do prírody, ale do popolnice.

Okrem zamorovania ovzdušia tak svojou nedôslednosťou každý takýto fajčiar prispieva k zhoršovaniu prostredia s oveľa väčšími dôsledkami, ako si vôbec dokáže niekto predstaviť. Dôsledky zamorenia siahajú nielen do rastlinnej, ale aj živočíšnej prírody. Okrem znečisteného ovzdušia je výsledkom špinavšia voda a živočíšne potraviny, ktoré konzumujeme.

Cigaretka po obede, ktorú si fajčiari radi doprajú po jedle. Jej najmenej zdravú časť si nevedomky dali už s jedlom.

Navyše vedci z českého Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR zistili, že žiadna doteraz používaná metóda na úpravu pitnej vody nedokáže úplne odstrániť mikročastice plastov z vody.

Kým sa vedcom podarí nájsť spoľahlivý spôsob na čistenie prostredia od mikroplastov, neporiadni fajčiari urobia veľkú službu celej spoločnosti a prírode tým, že sa naučia väčšej dôslednosti.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.