TopTip

Spoločenský komentár: Dôvera v spoločnosť

Spoločenský komentár: Dôvera v spoločnosť Americký exprezident Donald Trump. Zdroj: The Sunday Guardian

V týchto dňoch sme si mohli pripomenúť smutné prvé výročie prvej oficiálne potvrdenej obete ochorenia Covid-19 v čínskom Wuchane. Vzhľadom na predchádzajúce pandémie, ktoré zakaždým zostali na ázijskom kontinente, mnohí aj tentoraz dúfali, že všetko zostane v bežných hraniciach. Veď medzinárodným tímom sa zakaždým podarilo efektívne potlačiť všetky prepuknutia nákazlivých chorôb v rôznych častiach sveta.

Európsky kontinent si tak pomerne ľahko zvykol na svoju desaťročia trvajúcu bezpečnú situáciu. V zmysle ekonomických princípov s cieľom dosiahnutia čo najväčšieho efektu s čo najmenším využitím zdrojov, alebo aj niekedy len nesprávneho šetrenia zdrojov na úkor poskytovania zdravotnej starostlivosti, sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti neustále zmenšovala.

Terajšia dramatická situácia a najnovšie zistenia nákazlivejšieho variantu vírusu na viacerých miestach Slovenska dospeli ku korelácii, že náhle zhoršenie situácie je dôsledkom aj nákazlivejšieho variantu a nie iba menej zodpovedného správania či počasia. Vrcholní politickí predstavitelia, ktorí kreslili obraz krajiny čierno-bielo a za všetkým zlým videli len dôsledok nejakého páchaného zla alebo nedôslednosti druhých a, naopak, všetko zlé a nedôsledné zľahčovali a ospravedlňovali, by si teraz mali vstúpiť do svedomia a z prežitých udalostí sa poučiť a neopakovať rovnaké chyby.

Po prepuknutí informácií o tom, že hlavný hygienik na žiadosť členov vlády udelil až 500 výnimiek z dodržiavania karanténnych opatrení, sa ľudia na Slovensku majú právo pýtať, či všetky udelené výnimky boli naozaj potrebné, a či sa aj takto náhodou nejakou mierou neprispelo k väčšej miere šírenia nákazy. Tieto prešľapy síce nepripravili Slovensko o množstvo zdrojov z predchádzajúcich období, ale v týchto náročných časoch je pre mnohých život a zdravie podstatne väčšou hodnotou ako bohatstvo a sláva.

Demokratická spoločnosť rastie a padá na tom, do akej miery spoločnosť vníma snahu inštitúcií o nestranný a spravodlivý prístup inštitúcií k svojim občanom. Užšie medziľudské väzby sociologicky dokázateľne vždy prispeli k rýchlejšiemu rastu prosperity v niektorých častiach krajiny, aj keď v celej krajine bol podobný spoločenský rámec. Severu Talianska sa má dariť lepšie ako juhu aj preto, lebo tam lepšie funguje občianska spoločnosť a sociálne väzby. No dôležitým faktorom pre rozvoj je aj pocit spolupatričnosti a nenadradenosti. Totiž, že tí, čo majú slávu a vplyv, to nebudú bezdôvodne zneužívať na úkor druhých.

V Spojených štátoch amerických sa pri vpáde do Kapitolu udiali strašné veci a zomreli pri tom aj ľudia. Veľký podiel na tomto vnášaní nepokoja mal aj dosluhujúci prezident Donald Trump, ktorý si nedokáže priznať porážku a viní médiá z neobjektívnosti. Tamojšie médiá a sociálne siete podobne ako viaceré u nás majú teraz dôležitú úlohu, aby neodstrihávali časť ľudí od spoločenského diania, ale hľadali spôsoby, ako ich vrátiť do verejnej diskusie. Aby v nich takto zvýšili dôveru v spoločnosť. Normálni ľudia sa neuchyľujú k skratovému konaniu, ak sa necítia byť zahnaní do kúta a odstrihnutí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.