TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Dráma

Spoločenský komentár: Dráma

Odkedy sme boli svedkami dramatickej záchrany uväznených mladíkov z nebezpečnej jaskyne v Thajsku, svet sa zdá byť očosi lepší. Počas veľmi riskantnej akcie sa k nám nedostávalo veľa obrazových informácií. Až teraz si postupne mnohí uvedomujeme, o akú nebezpečnú a náročnú situáciu išlo. Ale ako sa vraví, čo človek neurobí pre deti! Thajskí rodičia, vládne zložky, armáda aj zahraničný tím profesionálnych záchranných potápačov ukázali veľkú dávku odvahy a predovšetkým ľudskosti.

Ako uviedli viacerí z potápačov, záchranná akcia v úzkych bahnitých a členitých chodbách s vyčnievajúcimi skalami a prevismi bola pre nich doteraz to najnáročnejšie, čo vo svojom živote zažili. V živote by tam nikdy neliezli. Táto náročná cesta k 12 chlapcom a ich trénerovi trvala dlhých 5 hodín, a bola to zásluha britskej skupiny záchranárov, že sa ich vôbec po 9 dňoch poradilo nájsť. Len tím 90 potápačov sám vie, koľkokrát museli prejsť tou nebezpečnou trasou, keď po nej kládli laná a fľaše so stlačeným vzduchom. Tie museli počas niekoľko hodinovej cesty tam a späť vymieňať. Bolo to oveľa náročnejšie, ako sme si vtedy dokázali predstaviť a aj nápady vizionára z USA sa nakoniec ukázali ako nedostatočné.

Ďalšie stovky záchranárov a zdravotníkov operovali pred jaskyňou i nej samotnej, pri riadení operácie, odčerpávaní veľkých más vody atď.. Bola to radosť ako z narodenia nového života, keď sme pred týždňom počuli správu o tom, že jaskyňu opustili všetci chlapci a ich tréner. Myslím, že to budú okrem záchranárov a rodičov stratených práve oni, ktorí sa stanú zástancami hodnoty ľudského života, porozumenia a mieru vo svete. Veď sami zostali 9 dní zatvorení v úzkom priestore, odrezaní od sveta v hlbokých útrobách hory so stále sa zmenšujúcou nádejou na záchranu, keď dni pribúdali. Spomienka na tento traumatizujúci zážitok v nich môže ešte roky vyvolávať pocity strachu, paniky a stresu. Spomienky na vzájomné povzbudzovanie, objavenie i úspešnú záchranu im, naopak, dodajú tú dávku posily, aby vždy nahliadali na svet a životné výzvy s nádejou.

Traja zo skupiny zachránených vrátane trénera navyše patria do skupiny utečencov zo susedného Mjanmarska, ktorým chýba právny štatút, rovnako ako mnohým migrantom v Európe i po celej zemi. Veď aj oni sú takí istí ľudia ako my. Je potrebné, aby sa aj diskusie o migrácii riešili v ľudskejšej rovine, ktorých cieľom by bolo zlepšenie životných podmienok a perspektív ako v domácich krajinách, tak aj tam, kam sa niektorým z nich poradilo emigrovať.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.