TopTip

Spoločenský komentár: Druhá vlna

Spoločenský komentár: Druhá vlna zdroj foto: pexels.com

Úspech čo najnižšieho počtu nakazených a s nimi spojených aj mnohých obmedzení, bude vo veľkej miere závisieť aj od dodržiavania jednoduchých hygienických  pravidiel.

Minulý týždeň sme sa na Slovensku dostali na nové maximum. Počet infekčných pacientov s ochorením Covid 19 prekonal jarný vrchol z 22. apríla. Vtedy, keď bola uzavretá krajina už mesiac sme mali potvrdených 1022 infekčných pacientov.

V júni počet aktívne nakazených klesol pod 100 a spolu ako sa opatrenia začali uvoľňovať, od konca júna začal aj pozvoľna, ešte nie exponenciálne narastať. Od začiatku augusta ale nabrala krivka infekčných pacientov strmší rast a minulý týždeň priam explodovala do výšav.

Krivka zaznamenávajúca úmrtia, ale našťastie nekopíruje krivku nakazených. Úmrtia na koronavírus boli doteraz oveľa zriedkavejšie ako v prvej polovici roka. Hoci mali naši zdravotníci, sociálni pracovníci a bezpečnostné zložky množstvo dodatočnej práce pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti, zásobovania a poriadku pri dodržiavaní nariadení, nemuseli sme na Slovensku čeliť podobným katastrofickým a fatálnym scenárom, ako v niektorých častiach Európy. Terajšia nízka úmrtnosť je zrejme aj dôsledkom lepších znalostí s účinnosťou liekov a medzinárodnej spolupráce vedeckých pracovníkov.

O niekoľko dní sa skončí obdobie letných prázdnin a dovoleniek. Na Slovensku nastane nová, viac tradičnejšia situácia. Dáta z postupu ochorenia nám ukazujú, že ochorenie je ešte stále na Slovensku a aktuálne aj v takej miere, že by sa mohlo začať ľahko nekontrolovateľne šíriť naprieč obyvateľstvom.

To znamená, že úspech čo najnižšieho počtu nakazených a s nimi spojených aj mnohých obmedzení, bude vo veľkej miere závisieť aj od dodržiavania jednoduchých hygienických  pravidiel. Tie znižujú riziko šírenia nielen koronavírusu, ale aj iných infekčných ochorení.

Ak sa budeme správať zodpovedne a s ohľadom na druhých, tak sa tento nadchádzajúci nový školský rok, môže stať obdobím, na ktorý budeme radi v budúcnosti spomínať. Že sme nemali tak často choré deti, s ktorými inak treba zostať doma a sa s aj vzdelávať. Toto nové nepoznané obdobie, nás môže naučiť novým skúsenostiam a väčšej ohľaduplnosti.

Podľa posledného prieskumu pracovného trhu v Nemecku, každý druhý nový zamestnanec tam pochádza zo strednej Európy. V Nemecku má riadnu pracovnú zmluvu viac Poliakov, Rumunov, Maďarov, Čechov, Slovákov a Bulharov ako všetci utečenci dokopy. Ľudia z našich krajín tam navyše majú porovnateľne nízku mieru nezamestnanosti ako domáci Nemci. A potreba nových pracovníkov v Nemecku pre starnúcu populáciu bude v budúcnosti len narastať. Okrem angličtiny na školách sa mnohým našim deťom preto určite oplatí aj učiť po nemecky.

Zároveň by sa predstavitelia krajín strednej Európy mali zamyslieť nad tým, ako predísť prílišnému odlivu pracovných síl smerom na západ. V terajšej situácii, ale táto pracovná migrácia významne znižuje v našich krajinách mieru nezamestnanosti a znamená aj istý prílev kapitálu z rozvinutejších krajín.

Podľa prieskumov nemeckých ekonómov, táto stredoeurópska pracovná migrácia do ich krajiny nijako nevplýva na znižovanie ich miezd a má naopak pozitívne dopady pre ich domáce hospodárstvo. Títo zahraniční pracovníci s nízkou mierou nezamestnanosti v Nemecku utrácajú časť svojich financií.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.