TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Eskalácia násilia

Spoločenský komentár: Eskalácia násilia Pohreb na Srí Lanke po teroristickom útoku. Zdroj: Spiegel

V posledných rokoch sa veľa hovorí o extrémizme. O náraste počtu skupín, ktoré sú vyhranené voči fungujúcim právnym normám. A nezriedka presadzujú názormi a skutkami takú predstavu o svete, ktorá popiera ochranu osobnej slobodnej sféry jednotlivca, deľbu moci alebo právo na ochranu menšín.

Zatiaľ čo v európskom prostredí pred 50 rokmi začal narastať politický extrémizmus, v posledných rokoch je na vzostupe islamistický extrémizmus. Práve prvé veľmi krvavé teroristické útoky mala v Európe na svedomí extrémna ľavica, najmä v Taliansku či v Západnom Nemecku. Išlo prevažne o západonemeckých študentov v 60-tych rokoch, ktorí začali od roku 1967 akceptovať, plánovať a vykonávať ozbrojený boj. Neboli dobre medzinárodne koordinovaní. Za obeť im padli desiatky ľudí.

Aj pravicový extrémizmus, ktorý sa vyznačuje presadzovaním uprednostňovania etnicity, nerovnosti ľudí, odmietaním plurality a propagovaním autoritárstva, si v posledných rokoch vyžiadal desiatky obetí. Aj počiatky islamizmu siahajú podľa sociológov do 70-tych rokov 20. storočia. Islamizmus siaha k drvivej porážke arabských krajín počas šesťdňovej vojny proti Izraelu z roku 1967. Brutálne útoky v posledných rokoch moslimských aktérov pripomínajú teroristické útoky ľavicových extrémistov. Aj pri islamistoch nezriedka útočia vysokoškolskí študenti a absolventi, ktorí pochádzajú často z lepšie situovaných rodín.

Prepojením sveta vďaka digitálnym technológiám narástla myšlienka presadzovania násilia do obludných rozmerov. Ohavný teroristický útok na Srí Lanke by podľa posledných zistení nikdy nedopadol tak koordinovane a cielene, ak by mladým študentom z majetnejších rodín neposkytol niekto technické informácie a svoje zručnosti. Niektorí z deviatich samovražedných útočníkov boli dokonca na študijnom pobyte vo Veľkej Británii a v Austrálii. Počas svojho krátkeho života stihli zrejme precestovať viac ako desiatky ich obetí, ktoré prišli do kostolov na Veľkú noc osláviť svoj najdôležitejší kresťanský sviatok.

Je to veľmi zlé, koľko veľa času a matérie investovali útočníci do toho, aby svoje radikálne postoje, ktoré odmietajú rovnakú hodnotu každého človeka a právo na slobodné náboženské presvedčenie a snahu o pokojné spolunažívanie rôznych náboženstiev a svetonázorov, pretavili do takej veľkej miery extrémnej deštrukcie. Namiesto toho, aby kreatívne pracovali so svojimi darmi a schopnosťami pre dobro svojho okolia. A tak zármutok ťaží nielen pozostalých po stovke obetí a zranených, ale istotne aj rodiny tých, ktorí tieto nezmyselné vraždenia zosnovali. Moslimské organizácie na Srí Lanke už odsúdili tieto útoky. Ak sa k tomu pridajú ešte aj pozitívne kreatívne skutky zo strany pozostalých útočníkov a obetí, potom ponurá a napätá atmosféra, ktorá teraz panuje v krajine, sa môže pomaly meniť pozitívnym smerom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.