TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Európska únia a utečenci

Spoločenský komentár: Európska únia a utečenci

Ilustračná fotografia. Foto: DPA

Šéf najsilnejšej politickej strany sociálnych demokratov Róbert Fico sa pred niekoľkými dňami chválil, že nemecká kancelárka Angela Merkelová vraj uznala, že postoj slovenskej vlády k povinným kvótam bol správny.

Európska únia vraj problém s migrantmi nikdy nezvládla. Kvóty odmietali preto, lebo vnímali riziko, že tu bude mať negatívny vplyv na bežnú kriminalitu a otravovanie ľudí, uviedol pred týždňom na tlačovej konferencii. Podpredseda strany Róbert Kaliňák stihol ešte poznamenať, že najväčšie ohrozenie predstavoval tok migrácie z Balkánu. Situáciu riešili vyslaním policajtov.

Od migračnej krízy v roku 2015 panuje v krajinách, ktoré prijali najviac migrantov, napätá atmosféra. Ako to aj doplnil predseda strany Smer-SD, zvratom v Nemecku sa stala vražda 14-ročného dievčaťa irackým žiadateľom o azyl.

No táto tragická udalosť pre rodinu pozostalých je komplexnejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Obvinený Ali B., ktorý sa teraz nachádza v Nemecku vo vyšetrovacej väzbe, prišiel do krajiny s utečeneckou vlnou v roku 2015 balkánskou cestou. No jeho žiadosť o azyl zamietli už v decembri 2016. Proti rozhodnutiu využil právne prostriedky a tak odsunu z krajiny zabránil na niekoľko mesiacov. Počas vypočúvania kurdskými jednotkami v Iraku, kam začiatkom júna so svojou rodinou odcestoval, sa k skutku vraždy priznal, rovnako aj počas vypočúvania v Nemecku.

Počas vyšetrovania sa zistilo, že 14-ročnú Zuzanu pred zavraždením znásilnili. On to vo výpovedi poprel. Vyšetrovatelia teraz budú zisťovať, či obvinený má skutočne iba 20 rokov. Ak sa zistí, že je starší, hrozí mu doživotie. Svoje úradné dokumenty pri príchode do Nemecka v jeseni 2015 pri sebe nemal.

V priebehu niekoľkých mesiacov ide v krajine už o 4 vraždu, v ktorej hlavným podozrivým je utečenec. Posledná tragická udalosť veľmi zasiahla nemeckú spoločnosť a tamojší politici, hľadajú spôsoby, ako poskytnúť adekvátnu odpoveď. Spor o azylovú politiku prebieha aj vo vnútri tamojšej únie kresťanských domokratov, najsilnejšieho politického zoskupenia. Kritické krídlo žiada okamžité odsunutie určitých žiadateľov o azyl už na hraniciach s krajinou.

Podľa najnovších informácii Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) oproti minulému roku počet utečencov, ktorí dorazili do Talianska a do Grécka a zomreli počas cesty, poklesol na viac ako polovicu. No počet utečencov neklesol výrazne oproti minulým rokom v Španielsku a v balkánskych krajinách.

Ak chce Európska únia riešiť tento problém humánne, potrebuje pracovať na komplexnom riešení problému. Ak sa niekto vydá na strastiplnú a nelegálnu cestu s pašerákmi, bude s najväčšou pravdepodobnosťou vystavený násiliu, tragickým zážitkom, čo môže veľmi ľahko nalomiť jeho psychiku. Keď mu ešte v želanej krajine zamietnu žiadosť o azyl, tak potom existuje značné riziko, že môže spáchať tiež niečo veľmi tragické.

Krajiny Európy ako časti prosperujúceho sveta potrebujú pracovať na upokojovaní situácie v domácich krajinách, okrem dobrého zabezpečenia pred nelegálnou migráciou potrebujú aj záchytné body v krajinách pôvodu a susediacich krajinách a tam aj na mieste rozhodovať o bezpečnej imigrácii do európskych krajín pre najviac zraniteľné skupiny. Ak sa budú európske krajiny snažiť spoločnými silami pristupovať k ľuďom v núdzi v krajinách zmietaných konfliktom čo možno najľudskejším spôsobom, neprispejú len k zlepšeniu mieru vo svete, ale aj k priateľskejším vzťahom medzi krajinami v čase, keď sa nad mocnosťami zbiehajú mračná obchodnej vojny. Lebo tá môže vyvolať ešte väčšiu katastrofu než tá, ktorou boli milióny utečencov, ktorí prišli do Európy pred niekoľkými rokmi.

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.