TopTip

Spoločenský komentár: Hodnota slobody

Spoločenský komentár: Hodnota slobody

Tohtoročné oslavy 17. novembra majú neopakovateľnú atmosféru. Európa už dlhé roky nebola svedkom šírenia takého ochorenia, ktoré by predstavoval záťaž pre náš zdravotný systém.

Na území Slovenska ľudia za posledných 100 rokov žili viac rokov v období neslobody, potláčania rôznych názorov, presvedčenia a viery, ako v období dodržiavania základných ľudských práv. Väčšina obyvateľov Slovenska je preto na prežívanie svojej osobnej slobody dosť citlivá.

Vidno to aj na výsledkoch parlamentných volieb od novodobej éry samostatnosti. Ak občania cítia, že ich miera slobody klesla a obavy z útlaku, naopak, stúpli, slobodu uprednostnili pred imaginárnymi sľubmi blahobytu. Najmä terajšia vláda, ktorá má aj veľa zástupcov z radov ľudí a ich rodičov, ktorí útlak neslobody zažili, pristupuje veľmi citlivo aj pri opatreniach k obmedzovaniu osobnej slobody občanov.

Tak sme na Slovensku nemuseli zatiaľ prežívať také formy uzavretia krajiny, že by sme na niekoľko dní ostali úplne uväznení v našich príbytkoch bez možnosti nákupu potravín alebo aj vychádzky do prírody. Tak, ako tomu bolo vo viacerých ázijských krajinách na jar, alebo aj na severe Talianska alebo v častiach Španielska.

Ak sa u nás doteraz nejaké obmedzenia prijali, takmer vždy mali celonárodný charakter. Buď všetci, alebo nikto. Aj teraz, keď z dát o šírení nákazy možno sledovať odlišný vývoj v jednotlivých oblastiach Slovenska, sú postupné uvoľnenia zatiaľ schvaľované pre celé Slovensko.

Získať slobodu však znamená prevziať aj zodpovednosť za svoje skutky. Už to nie je žiaden nadradený orgán, na ktorého môžem za zlyhania zvaliť vinu, že sa dostatočne nepostaral o moju bezpečnosť, alebo aj bezpečnosť ďalšieho spoluobčana. V slobodnej spoločnosti môže každý svojim správaním prispieť k zlepšeniu, alebo zhoršeniu situácie vo svojom okolí.

Ešte nikdy v minulosti sme nemali toľko overených informácií o šírení nákazy, ako naši predkovia pred stáročiami, keď Európu kosili ešte smrteľnejšie pandémie. Teraz sme aj vďaka bezplatným antigénovým testom všetci na Slovensku dostali nástroj, ako môžeme našu slobodu v prípade podozrenia z ochorenia pretaviť do niečoho pozitívneho, čo môže pomôcť druhému, aby nebola porušená jeho osobná sloboda, ak by náhodou vážne ochorel a potreboval hospitalizáciu.

Situácia v našich nemocniciach je stále vážna. Viaceré zariadenia sú na hraniciach svojich možností. Posledné čísla nakazených naznačujú, že aj pre nemocnice by sa situácia mala začať o niekoľko dní zlepšovať.

Kvôli lepšiemu zvládnutiu pandémie stojí na zváženie, či by to obmedzovanie osobnej slobody s cieľom zabrániť šíreniu nákazy nemohlo fungovať aj viac na lokálnej úrovni, postupne a podľa vopred určených pravidiel tak, ako to bude vyplývať z dátových analýz. Tak by štát mohol zasiahnuť oveľa rýchlejšie, adresnejšie a účinnejšie. Ak bude šírenie nákazy viac pod kontrolou, tým skôr by sa mohli všetci žiaci vrátiť do škôl a vedeli by sa s určitými obmedzeniami otvoriť aj všetky prevádzky.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.