TopTip

Spoločenský komentár: Jedinečný rok 2020

Spoločenský komentár: Jedinečný rok 2020 Ilustračná fotografia.

Presne pred rokom hádam nikto na Slovensku a ani v Európe netušil, čo nám najbližšie obdobie prinesie do života. Ak by človek vedel koľko dodatočného úsilia, vynaliezavosti, vytrvalosti a pokory bude potrebovať v roku 2020, hádam by najradšej zutekal na nejaký odľahlý kút zeme, nepostihnutý pandémiou.

Rok 2020 bol aj veľmi bolestný pre tých, ktorí sa v tomto období museli rozlúčiť s blízkymi osobami, ktoré milovali a boli pre nich oporou. Na tomto mieste treba vyjadriť pozostalým útechu a sústrasť.

My, pozostalí, môžeme pohliadnuť na tento rok aj s vďakou, za všetko dobro, ktoré sme mohli vykonať, alebo sme aj prijali od druhých. V čase krízy, nepokojov a pohrôm sa naplno ukáže dobrý charakter mnohých ľudí dobrej vôle, ktorí nie sú zameraní len na seba a záleží im na druhých.

Naše mnohé zdravotné zariadenia sa najmä v tejto jesennej a zimnej vlne pandémie premenili doslova na vojnové zákopy. Tam zamestnanci zdravotníckych zariadení zvádzajú boj o životy ľudí, ktorých ochorenie značne zasiahlo. Títo zamestnanci majú v tejto dobe oveľa rizikovejšie zamestnanie ako naše bezpečnostné zložky a možno aj baníci. Okrem finančného ohodnotenia si všetci títo bojovníci s nákazlivou chorobou zaslúžia aj celospoločenský prejav uznania a symbolického ocenenia.

Aktuálne vysoké počty úmrtí nám pripomínajú, že na rozdiel od jari sa teraz nákaza dostala už aj do mnohých príbytkov a domácností. Vírus je na Slovensku značne aktívny a, žiaľ, dobre sa mu u nás darí a okupuje značnú časť územia. Aktuálny Regionálny covid automat je celý červený, prevláda tmavá farba a sú na ňom aj čierne miesta.

Každé takéto obdobie, keď sa musíme pred vírusovým nepriateľom ukryť do úkrytov a izolovať, znamená aj mnohé straty pre mnohé oblasti života, školy, práce, podnikania, poskytovania služieb, dopravy a ostatných zdravotníckych výkonov.

Kým tento končiaci sa rok mohla naša krajina čerpať prevažne zo zdrojov z predchádzajúceho roka, tento nový rok môže priniesť verejnej správe viaceré finančné výpadky. Každá kríza prináša pre krajinu nárast zadlženia pre budúce generácie. Nemalo by nás preto uspokojiť len to, že máme prisľúbené peniaze z Európskej únie. Lebo aj tieto peniaze musí niekto garantovať a zväčša sú to všetky členské krajiny, najmä najväčší prispievatelia do rozpočtu. Po tejto pandemickej kríze by mohla opäť nastať finančná a hospodárska kríza, ak by viaceré európske krajiny prestali brať ohľad na rovnováhu medzi príjmami a výdavkami.

Očkovania v minulosti významne prispeli k potlačeniu mnohých nákazlivých ochorení, ktoré kosili naše predošlé generácie. Spolu s mnohými nedávno vyliečenými ľuďmi, tak môžu významne prispieť k tomu, že sa choroba stane podobne ako iné vírusové ochorenia len okrajovou záležitosťou. Znížilo sa tak aj veľké množstvo odpadu, ktoré so sebou prinášajú terajšie dodatočné ochranné prostriedky. Na rok 2021 preto môžeme nahliadať s pokojom a nádejou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.