TopTip

Spoločenský komentár: Kvantita verzus kvalita

Spoločenský komentár: Kvantita verzus kvalita Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Zdroj: TASR

Pandemická situácia na Slovensku sa počas posledného týždňa výrazne zmenila. Rapídne narástol počet ľudí pozitívne testovaných na koronavírus. Od začiatku školského roka krivka aktívnych prípadov nabrala podstatne strmšie stúpanie než počas celého leta. Krivka vyliečených pacientov nenasleduje za krivkou s aktívnymi prípadmi. Ľudia sa uzdravujú z nového ochorenia pomalšie ako pribúda počet nakazených a aj hospitalizovaných v nemocnici.

Kým na konci apríla sme mali počas prvej vlny pandémie 51 ľudí v nemocnici s potvrdeným Covid-19 a iba jedného z nich na pľúcnej ventilácii, v nedeľu sme mali v nemocniciach 168 ľudí s koronavírusom a z nich bolo 15 na pľúcnej ventilácii. Oproti jari ide o značný nárast rozšírenia nového ochorenia i prípadov hospitalizácie.

Podľa ministra zdravotníctva majú naše nemocnice v prípade potreby k dispozícii až 1000 pľúcnych ventilátorov a ďalších 2000 lôžok vybavených prístrojmi na podporu dýchania. Preto z tohto hľadiska sa na Slovensku ešte nedostávame na limity. Problém však môže v prípade značného nárastu predstavovať nedostatočné zaškolený personál nemocníc, najmä ak by sa nakazila aj časť zamestnancov.

Oveľa väčšiu záťaž z náhleho nárastu aktívnych prípadov budú mať regionálne úrady, ktoré dohľadávajú kontakty. Týmto úsilím sa snažia predísť nekontrolovanému šíreniu ochorenia. Možnosť opätovného nakazenia a azda aj reaktivácia vírusu v tele môžu spôsobiť viacerým komplikácie, ak by sa ochorenie začalo šíriť v populácii nekontrolovane. Ak budeme mať každý deň stovky až tisíce nakazených, potom dohľadávanie kontaktov už môže stratiť zmysel.

Všetko toto úsilie štátnych úradov a zdravotníkov je dôležité na to, aby sme mali čo najlepšie podmienky na prijatie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. My na Slovensku sme len jednou z malého počtu krajín, ktoré mali iba polpercentnú úmrtnosť zo všetkých nakazených. Mnohé oveľa bohatšie štáty sú na tom zatiaľ oveľa horšie.

Na Slovensku preto v tejto situácii nepotrebujeme až také drakonické a celoplošné obmedzenia ako tie jarné. Úrady vďaka dohľadávaniu kontaktov vedia, na akých miestach došlo k značnému zamoreniu ochorením, preto by sa mali obmedzenia prijímať cielenie, a ak na to nie je dôvod, tak aj lokálne.

V ostatných dňoch sa veľa rozpráva o investíciách do zlepšovania života na Slovensku. V tomto ohľade ide viac o kvantitu než o kvalitu. Teda, aby sa vláda snažila čo najviac skvalitniť život tým ľuďom, ktorí majú potenciál byť pre spoločnosť prínosom. Aby sa nesnažila predovšetkým o to, aby sa veľmi dobre darilo len niekoľkým jednotlivcom.

Ak sa tejto vláde podarí významne znížiť nezamestnanosť absolventov škôl a mladých ľudí a  väčšina pracujúcich bude mať lepšie príjmy,  potom bude krajina hospodáriť s podstatne väčšou kasou a viac peňazí potom ostane aj pre ostatné rezorty, vrátane podpory pre tých, ktorí sú už odkázaní na druhých.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.