TopTip

Spoločenský komentár: Mimoriadna situácia

Spoločenský komentár: Mimoriadna situácia zdroj foto: pexels.com

Zo dňa na deň sme sa ocitli v mimoriadnej situácii. V dobe pandémie Európska únia investovala veľké financie v nádeji, že po odznení pandémie sa investované vráti v podobe zvýšenej hospodárskej aktivity s pridanou hodnotou.

Namiesto toho však máme v našej bezprostrednej blízkosti ozbrojený konflikt. A preto štáty neinvestujú do naštartovania ekonomiky, ale do oblasti obrany. Okrem toho sa veľmi predražujú dôležité každodenné komodity, suroviny a energie.

Je to naozaj veľmi mimoriadna situácia, ktorá môže mať za následok vytvorenie veľkej masy ľudí, ktorí sa ocitnú v existenčných problémoch, nebudú môcť splácať svoje pôžičky, nebudú mať dostatok peňazí pre svoje deti, možno ani na šatstvo a stravu.

V čase pandémie však boli podniky, ktoré zarábali nadmieru. Okrem rôznych obchodných reťazcov a technologických spoločností to boli aj najrôznejšie internetové obchody a portály, možno aj dodávatelia zdravotníckych potrieb a liečiv.

Zatiaľ situácia nie je vážna, ale pri pohľade na vývoj ozbrojeného konfliktu, keď je ukončenie bojov v nedohľadne, a na od hrozby ďalších vĺn zdražovania, je namieste otázka, či riešiť alebo aspoň zmierniť túto mimoriadnu situáciu mimoriadnymi a dočasnými opatreniami.

Hoci sú Spojené štáty americké od nás poriadne ďaleko, aj tam ľudia čelia vlne zdražovania. Nedávno tam došlo k bizarnej situácii. Druhý najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý vlastní jeden z najväčších internetových obchodov a je významným poskytovateľom internetových služieb, označil správu prezidenta Spojených štátov Amerických Joea Bidena za dezinformáciu. Reagoval tak na prezidentov výrok, aby na zmiernenie inflácie zaplatili svoj podiel najbohatšie podniky. Podľa neho nie je správne spájať zmierňovanie nárastu cien so zvyšovaním daňovej sadzby pre podniky.

Tento jeho internetový koncern pritom už roky čelí kritike, že neplatí dane z celého obratu firmy. Podľa stanice Bloomberg dosahuje jeho majetok sumu 137 miliárd dolárov. Aktuálne najbohatší muž planéty Elon Musk vlastní takmer dvakrát toľko.

Aj u nás prebieha veľmi podobná diskusia o tom, či sa bohaté podniky majú podieľať na zmierňovaní rýchleho zdražovania. Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadny a krátkodobý prístup. Ak by došlo k náhlemu prepadu veľkej masy ľudí do existenčnej chudoby, spoločenské škody by boli oveľa väčšie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.