TopTip

Spoločenský komentár: Nafukovanie komára

Spoločenský komentár: Nafukovanie komára Aktuálna vláda SR.

Od posledných parlamentných volieb neuplynulo ešte ani pol roka, a už sa schyľuje k prvej vážnej kríze. Nová vláda ešte ani nemala dostatok času nabrať riadne skúsenosti s riadením tejto krajiny, a už sa zdá, že sa tomuto remeslu azda ani nepodučí, ak nastane katastrofický scenár a vláda skutočne padne.

Znovu by sme mali na stole miliónové výdavky na nové predvolebné kampane. Prípravy by stáli veľa času a najmenej toľko by sme čakali na chvíľu, keď sa dajú dokopy víťazné strany. Čakali by sme na skoncipovanie programového vyhlásenie vlády a prevzatie riadenia krajiny. Naša krajina by sa tak pripravila o niekoľkomiliónové prostriedky a stratila by niekoľko mesiacov alebo azda až rok v prijímaní reforiem a rozhodnutí. A toto všetko za predpokladu, že by tieto záležitosti prebehli hladko a voľby by vyhrali strany, ktoré sú ochotné meniť krajinu k lepšiemu a v porovnaní s predošlými vládami im ide viac o verejný záujem a spoločne dobro obyvateľov.

Môže sa však stať, že z toho vzíde ešte väčší chaos a nemenej prekvapivé výsledky než v tohtoročných voľbách. Že strany, ktoré na nádejali zostavovaním vlády ako víťazovia volieb, opäť dosiahnu nižšie výsledky. Riziko a množstvo premenných je príliš veľké na to, akým závažným obvineniam teraz čelia niektorí členovia terajšej vlády. Tí ešte ani poriadne neprevzali moc a nestihli ani nič napraviť alebo aj vedome či nevedome v tejto novej pozícii pokaziť. Toto vytváranie chaosu môže skôr nahrávať tým jednotlivcom a subjektom, ktorí v novej situácii stratili pocit bezpečia a komfortu a sú braní na zodpovednosť za svoje skutky v dobe, keď priamo alebo sprostredkovane mali vplyv na verejné veci.

Cieľom trestnoprávnej časti štátu by nemalo byť len potrestanie tých, ktorí sa previnili. Skrze súdne rozhodnutia ide aj o určovanie istých mantinelov a pravidiel, aby sa veci a spravovanie štátu vyvíjali v zmysle verejného dobra, rovnosti pred zákonom, životných príležitostí pre osobný rozvoj jednotlivcov a čo najúčinnejšej a najefektívnejšej ochrany a pomoci aktuálne zraniteľných skupín.

V súčasnej koalícii sa nachádzajú ľudia najrôznejších svetonázorov, vierovyznaní a národov, takže aj tie zoskupenia, ktoré sa ocitli mimo brán parlamentu, si cez jednotlivcov a organizácie môžu vytvoriť priestor na ovplyvňovanie verejných vecí a na čo najefektívnejšie a najspravodlivejšie nasmerovanie investícií.

Predchádzajúca vláda čelila viackrát podstatne vážnejším obvineniam než zatiaľ tá terajšia, a predsa jej bolo dovolené, aby dovládla až do riadneho konca svojho obdobia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.