TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Najväčší Slovák

Spoločenský komentár: Najväčší Slovák

Búrlivú diskusiu v slovenskej spoločnosti spustila nedávna propagácia novej televíznej slovenskej verejnoprávnej televízie o najvýraznejšej osobnosti slovenských dejín. Dôvodom bola upútavka s niektorými postavami, ktoré pôsobia na časť spoločnosti rozporuplne. Projekt Najväčší Slovák je adaptovaným formátom britskej verejnoprávnej televízie. Od jeho spustenia v roku 2002 došlo k úspešnej adaptácii v ďalších 24 krajinách, vrátane Českej republiky.

Vo Veľkej Británii šou vyhrala osobnosť Winstona Churchilla, v susedných Čechách to zasa bol Karol VI. Výber osobnosti vo viacerých krajinách sprevádzali vášnivé diskusie a značný záujem verejnosti.

Ďalším zaujímavým dielom zo strany verejnoprávnej televízie je dokumentárny cyklus Expremiéri. 7 mladých režisérov vytvorilo 7 portrétov nedávnych aj skorších bývalých slovenských premiérov. Aby sa človek stal vedúcou osobnosťou v určitej oblasti, potrebuje mať na to istú dávku riadiacich schopností a sebadôvery. Na každú jednu osobnosť našich dejín si spomíname viac menej idealisticky či kriticky. Často to závisí od miery dostupnosti čo najpestrejších informácií. Čím menej bolo času, aby nie tak pozitívne informácie presiakli na verejnosť, tým rýchlejšie zvyklo dochádzať u osobností aj k sebareflexii. Práve tá zvykne byť deliacou čiarou v psychológii, ktorá rozhoduje o úspechu a neúspechu vyriešenia rôznych patologických javov.

Tím psychológov z Dánska a Nemecka zverejnili zaujímavú štúdiu o temných stránkach osobnosti. Počas skúmania sklonov k maximalizácii vlastného úžitku na úkor druhého, ktorý je sprevádzaný radom presvedčení, ktoré toto zlomyseľné správanie ospravedlňujú, vedci došli k záveru, že vysoká miera takzvaného D-Faktoru sa dá ľahko odhaliť. Na vzorke 2500 skúmaných osôb zistili, že sklon k egoizmu, machiavelizmu, morálnej uvoľnenosti, narcizmu, psychologickému nároku, psychopatii, sadizmu, vlastnému záujmu a zlomyseľnosti má spoločný základ v prehnanom egoizme. Vedci z univerzít v Koblenz-Landau, Ulme a Kopenhagene zistili, že táto extrémna forma individuálnej maximalizácie úžitku stojí za mnohými patologickými prejavmi v správaní. Počas skúmania sa okrem viacerých dotazníkov hrali so skúmanými osobami rôzličné situačné hry, napríklad, že boli aj diktátormi a sami mali rozhodovať o rozdeľovaní financií sebe a neznámym ľuďom.

Podľa zistenia vedcov, ak nejakému šéfovi firmy nerobí problém s pôžitkom ponižovať svojich zamestnancov, potom pravdepodobne využíva aj svojich obchodných partnerov, vyhýba sa plateniu daní, ba dokonca podvádza aj svoju manželku.

Zahraničný tím psychológov výsledky zistení považuje za prospešné napríklad pri výbere riadiacich zamestnancov v spoločnosti. Verím, že tieto poznatky sa zídu aj pri výbere do riadiacich pozícií vo verejnoprávnej oblasti.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.