TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Novoročné predsavzatia

Spoločenský komentár: Novoročné predsavzatia

Vstup do nového kalendárneho roka býva tradične spojený s predsavzatiami. Hádam niet lepšej príležitosti v roku pre dávanie si záväzkov ako nový rok. Ľudia tak obyčajne činia v nádeji, že ten nadchádzajúci rok bude predsa len o niečo lepší ako ten odchádzajúci.

V roku 2017 sme toho na Slovensku prežili od našich verejných činiteľov ako veľa pozitívneho, tak aj otázneho.

Boli sme napríklad svedkami zrušenia Mečiarových amnestií a otvorenia s nimi spojených vyšetrovaní, vo viacerých rezortoch sa pretriasala téma korupcie, slovenskí národniari prišli na rozdiel od sociálnych demokratov o post ministra. Naša vláda sa viacerými krokmi postavila na stranu pracujúcich, ako počas štrajku zamestnancov v Bratislavskom automobilovom závode, tak aj mzdovými príplatkami. Riešili sme aj rozdielnu kvalitu potravín a zvykali si na sčasti zatvorené obchody počas sviatkov a zdražovanie vajíčok a mlieka.

Boli sme aj svedkami zadržania známych osôb a ich následného vypočúvania, politických obviňovaní naprieč politickým spektrom či medzi čelnými predstaviteľmi štátu.

Niektoré politické strany si zasa osvojovali národnostné a protiimigračné témy. Pozitívne na celom roku 2017 bolo to, že sa politickí predstavitelia snažili reagovať na témy, ktoré hýbali verejnosťou viac, ako sa púšťali do očierňujúcich kampaní, alebo využívali im zverenú moc na získanie politického kapitálu, alebo skompromitovanie súpera. Je to pozitívny posun smerom k civilizovanej politickej kultúre.

Ako tieto aktivity verejných predstaviteľov hodnotili samotní obyvatelia Slovenska, na hrubo prezrádza jedna z posledných volebných prieskumov agentúry Focus. Výsledky kopírujú trendy nedávnych župných volieb. Preferencie strán vládnej koalície klesali a pravicového zoskupenia zasa stúpali.

Viac zaujímavým údajom ako samotné výsledky je údaj intervalu spoľahlivosti. Kým pri najsilnejšej strane Smer-SD je interval vzhľadom na výsledok pomerne malý, u zvyšných strán je so 4 až 5 percentným pomerom dosť široký.

Aj tento prieskum volebných preferencií jednoducho ukazuje na to, že menšie politické strany majú buď dosť slabú alebo takmer žiadnu politickú základňu a ľudia ich volia jednoducho ako alternatívu. Osloviť takýchto nerozhodnutých voličov sa ale budú snažiť stále viac najmenej dva nové politické subjekty, liberálno sociálno demokraticky orientované Progresívne Slovensko a pragmatické zoskupenie Spolu okolo dvoch celkom známych politikov. Oba nové politické subjekty majú namierené osloviť takmer celé politické spektrum, a už teraz svoju kampaň dosť stavajú na priamom kontakte s obyvateľmi. Počas najbližších parlamentných volieb môžu hlasy doterajších subjektov dosť preriediť. Navyše sa do politiky opäť zrejme plánujú vrátiť známe bývalé osobnosti SDKÚ.

Ak chcú byť tradičné politické subjekty aj naďalej úspešné, budú musieť presvedčiť občanov, že dokážu zrealizovať to, čo si žiada verejnosť a nebudú ponúkať len neadekvátne náhrady. Pri pohľade na medzinárodnú situáciu a zvyšovanie napätia medzi krajinami i vo vnútri krajín, bude oveľa hodnotnejšia schopnosť kooperácie a odbúravania spoločenského napätia.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby mladí Afričania mali prístup k vzdelávaniu a práci vo vlastnej krajine
  • Úmysel KBS na september: Nech námahy našich žiakov a študentov sprevádza pomoc Ducha Svätého
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za zdravie rodiny Kurucovej a Senčákovej. Barbara
  • Za zdravie nášho očakávaného dieťaťa a za Božie požehnanie pre celú rodinu. Ivan
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.