TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Ovocie nenávisti

Spoločenský komentár: Ovocie nenávisti Nemecké jednotky 1. septembra 1939 prekračujú poľskú hranicu. Foto: wikipedia

1. september bol dňom bohatým na viaceré historické udalosti. U nás na Slovensku je dňom ústavy nášho štátu. Táto osobitná forma zákona významným spôsobom vyjadruje existenciu nášho štátu.

Bolo to presne pred 10 rokmi, keď 1. septembra začal na Slovensku platiť novelizovaný zákon o ochrane nefajčiarov. Vďaka nemu verejné prevádzky musia mať povinné priestory aj pre nefajčiarov. Vďaka nemu sa priestory prístupné pre verejnosť stali o niečo zdravšími pre viacerých.

Pred 40 rokmi viacerí skôr narodení mohli sledovať prvé zábery z planéty Saturn. Práve v ten deň poslala americká medziplanetárna sonda Pioneer 11 ako prvá zábery z tejto planéty vzdialenej od nás viac ako 20-tisíc kilometrov.

No tento 1. september bol dňom aj oveľa smutnejších výročí. Pred 80 rokmi vtedajšia Nemecká ríša bez vypovedania vojny prepadla Poľsko. Na týchto prekvapivých a tragických udalostiach pre viacerých civilistov v susednom Poľsku sa, žiaľ, podieľala aj armáda vojnového Slovenského štátu.

Vtedy si zrejme nikto z útočníkov a ich spolupracovníkov nedokázal predstaviť, do akej obrovskej tragédie a nešťastia zatiahnu týmto nenávistným ťažením celý svet na niekoľko rokov a s dlhodobými dôsledkami.

Nemecko prvej polovice 20. rokov nebolo to, ktoré poznáme dnes. Do začiatku 20. storočia išlo o rozdrobenú krajinu so slabým hospodárstvom, z ktorej migrovali obyvatelia na všetky smery. Vďaka uplatňovaniu priemyselných postupov v hospodárstve, odstraňovaním ciel, budovaním infraštruktúry a modernizáciou štátnej správy tam došlo v priebehu niekoľkých desaťročí k významnému hospodárskemu rastu. No technologický pokrok a bohatstvo nekorešpondovali pri mnohých obyvateľoch s dostatočnou informovanosťou z oblasti dejín a etiky. Keď Európu v 20. rokoch postihla hospodárska kríza, vtedajšie vlády nevedeli na ňu účinne reagovať. Každá národná vláda v snahe hájiť záujmy svojich obyvateľov prijímala kroky, ktoré škodili inej krajine. Výrazne sa spomalil medzinárodný obchod, čo poškodilo viaceré krajiny, vrátane Nemecka, ktoré za krátky čas predtým pomerne rýchlo zbohatlo.

V brutálnych postupoch Hitlerovskej ríše je až príliš cítiť snahu o nenávistné vysporiadanie sa s niekdajšími hospodárskymi a historickými rivalmi. Ako inak sa dá vysvetliť brutálne zbombardovanie kedysi historicky významného poľského mesta Wielun? Počas svetovej vojny si ničivé zabíjanie vyžiadalo životy takmer 6 miliónov Poliakov, celosvetovo viac než 50 miliónov mŕtvych. K nim treba prirátať aj ďalšie milióny, ktoré zomreli pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť, slabé zásobovanie alebo zimu a hlad v časoch, keď územím prechádzal bojový front.

Aj vďaka tejto neobvykle násilnej dejinnej skúsenosti a spomienke na ňu sme v strednej a západnej Európe nemuseli odvtedy čeliť podobným tragédiám. Násilné udalosti na susednej Ukrajine, alebo vo vzdialenejšej Sýrii, nám ale ukazujú, že mier vo svete nie je samozrejmá vec, ale treba sa oň usilovať. Vojna si rýchlo nájde živnú pôdu tam, kde prekvitajú nenávistné prejavy voči rase, národu alebo náboženstvu, ku ktorým hecujú novodobí vodcovia s túžbou po moci.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.