TopTip

Spoločenský komentár: Pandemické katastrofy

Spoločenský komentár: Pandemické katastrofy zdroj foto: pexels.com

Pred pár dňami sme vstúpili do nového kalendárneho roka. Ak sa obhliadneme za tým predošlým, tak zistíme, že na nás čakajú v mnohom veľmi podobné výzvy. Do veľkej miery za to môžu opakujúce sa vlny vírusového ochorenia.

Keď naša krajina v minulosti čelila prírodným katastrofám, napríklad v podobe povodní, vždy sa snažila pripraviť na ďalšiu novú prípadnú vlnu tak, aby táto nenapáchala žiadne škody. Zlepšil sa systém protipovodňových zábran, urobili sa rôzne krajinné úpravy, aby prírodný živel stratil moc nad nami a aby jeho sila ostala v takých medziach, ktoré nás neohrozujú.

V prípade aktuálnej vírusovej pandémie je však situácia iná. Stavanie bariér v podobe príkazov a zákazov nemá taký vysoký účinok, ako to bolo v prípade prírodného živlu. Okrem zlyhania na strane ľudí na základe neopatrnosti, vyčerpania alebo aj rozčarovania je to aj rastúca sila šírenia ochorenia, ktoré spôsobuje, že zábrany nie sú až také efektívne a každá vlna si vyžiada aj veľkú námahu a značné obete.

Už aj krajiny, ktoré boli donedávna dosť prísne a úspešné pri opatreniach, ako napríklad Austrália, sa teraz rozhodli, že sa otvoria, že nebudú ľudí obmedzovať a nebudú sa neustále stresovať nad štatistikami. Namiesto toho sa chcú viac starať o svoje zdravie, sledovať len príznaky ochorenia a myslieť na vážne chorých.

Nástroje, ktoré nám až do nedávna pomáhali, pri nastupujúcej vlne už nemusia byť efektívne. Veľmi zásadná je informácia o veľmi minimálnej šanci antigénových testov zachytiť omikron, ako aj informácia o neúčinnosti monoklonálnych protilátok proti novému variantu. Novú nádej však predstavujú nové tabletkové antivirotiká, ktoré by mali byť účinné aj proti omikronu.

Iniciatíva Databezpatosu na základe porovnania s okolitými krajinami zistila, že to, či žiaci chodili alebo nechodili do školy, nemalo zásadný vplyv na šírenie koronavírusu. Bude to najväčšia a kardinálna chyba roka 2022, ak žiakov základných a stredných škôl aj v tomto roku ponechajú zavretých doma. Namiesto antigenových samotestov by mali školám teraz skôr odporučiť, aby v prípade vážneho podozrenia zistili stav v triede radšej oveľa presnejším kloktacím Lamp testom.

Ak sú antigény také nepresné, tak strácajú opodstatnenie aj v iných sférach, kde sa doteraz vyžadovali. Celkovo by pre zmierenie našej spoločnosti veľmi prospelo, ak by sa zrušili takéto oddeľujúce bariéry a ostalo by len pri kapacitných obmedzeniach a pravidle ROR. Keďže  omikron má toľko zásadných mutácií, tak by ho malo prenášať oveľa viac ľudí vrátane niekoľkonásobne zaočkovaných.

Ak máme tento rok prežiť v lepšom medziľudskom spolužití a úspešne zvládnuť nové pandemické vlny, nemali by sme opakovať staré chyby.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare di 3 stanze su un piano con camino d'angolo e un garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.