TopTip


Spoločenský komentár: Pomýlené vzory

Spoločenský komentár: Pomýlené vzory Ilustračná fotografia.

Pomaly a už definitívne sa v týchto dňoch rozlúčime s teplým letným počasím. Sychravé  uplakané jesenné počasie v našich zemepisných šírkach korešponduje s náladami, ktoré opakovane prežívame na konci októbra. V tom čase si pripomíname našich zosnulých. Ak by sme ako kresťania nemali nádej, tak táto spomienka by bola istotne pochmúrna, napätá a možno až tragická. Myšlienka na vlastnú zraniteľnosť, obmedzenosť a konečnosť by nás mohla privádzať až k šialenstvu.

Niet divu, že v tomto období sa ateistický svet upriamil na groteskné stvárňovanie pozostalých a posmrtných vecí, a to cez pochmúrne kostýmy a zľahčovanie negatívnych javov, ktoré smrť so sebou prináša. Vedome či nevedome tak dochádza často u mladšej generácie k nepochopeniu a negatívne vzory a postoje sú mladými vnímané ako niečo pozitívne. Tak aj v inom ročnom období, možno na regáloch v hračkárstvach a detských oddeleniach s literatúrou, vidieť postavy čarodejníc, víl, vlkodlakov, kostier alebo najrozličnejších oblúd a strašidiel, ktoré sú vylíčené ako akési hlavné pozitívne vzory.

Na jednej strane možno sekularizovaný multikultúrny svet takto dáva najavo, že ľudí nechce hodnotiť podľa vonkajšieho vzhľadu alebo prvého dojmu, na strane druhej však tieto postavy prinášajú so sebou isté postoje alebo správanie, s ktorými by sme nesúhlasili. Talianske združenia exorcistov opakovane varovali pred upadnutím do posadnutia a s ním spojeného nevysvetliteľného utrpenia u detí, ktoré zo žartu skúšali rôzne formy okultizmu alebo pili ľudskú krv v snahe získať nadprirodzené schopnosti.

Aj v slovenskej spoločnosti prežívame postupným zverejňovaním výsledkov vyšetrovania vraždy novinára a jeho snúbenice, ako aj ďalších prekvapivých zistení z prepojení medzi pochybnými osobami, políciou, súdmi a prokurátormi, také obdobie temnoty. To sa svojou bezradnosťou a beznádejou viac podobá na Haloween než na Dušičky. No tak ako pri imaginárnych postavách, tak aj v reálnom svete netreba zabúdať, že treba vždy pozerať na skutky. Aby sa potom nestalo, že si potom majoritná spoločnosť začne brať za vzory aj také postavy, ktoré ubližujú druhým alebo šíria strach a beznádej.

Naopak kresťanské prežívanie tohto obdobia nám pripomína, že sa oplatí byť dobrý a neubližovať druhým. Ponúka kontext veľkej spoločnej nadpozemskej rodiny a prejavovania medziľudskej úcty, ktorá presahuje hranice tohto materiálneho sveta.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.