TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Posun vo vyšetrovaní vďaka IT

Spoločenský komentár: Posun vo vyšetrovaní vďaka IT

Aj tento týždeň zostaneme pri filmovej téme. Tí, ktorí obľubujete akčnejšie žánre, si istotne spomeniete na film, ktorý sa odohráva v nie až tak vzdialenej budúcnosti v roku 2054, v hlavnom meste Spojených štátov amerických. Hlavná postava, špeciálny vyšetrovateľ, vie pomocou sofistikovaného systému odhaliť budúcich zločincov a predísť tak ohavnej a strašnej udalosti, ktorú sám musel zažiť vo svojom živote. Lietajúce autá či architektúra dodnes patria k žánru Sci-fi, no inteligentné hodinky, iné zariadenia a monitorovacie systémy najrozičnejšieho druhu sa medzičasom už stali súčasťou našej každodennej reality.

Aj vďaka týmto technológiám sa v spolupráci s medzinárodnými vyšetrovateľmi podarilo zrejme odhaliť skutočný zločin, úkladnú vraždu páru novinára a archeologičky, ktorá otriasla celým Slovenskom. Bol to aj značný tlak verejnosti naprieč celým politickým spektrom voličov a záujem zahraničných partnerov, ktorý primäl zodpovedných členov výkonnej moci štátu, aby sa postup vyšetrovania vyvíjal čo najlepším spôsobom. V časoch rastúceho extrémizmu a straty dôvery v riadiace inštitúcie ide naozaj o vítanú situáciu, ktorá by mala byť záujmom všetkých demokratických politických zoskupení.

Tak, ako to bolo aj vo vymyslenom príbehu z budúcnosti, tak aj v reálnom živote tu máme silové zložky na to, aby zabránili ďalšej trestnej činnosti, ktorá by mohla napáchať ďalšie škody, nielen na majetku, ale aj na ľudských životoch.

Kým vo vymyslenom príbehu sa na získavanie informácií využívali parapsychologické javy, v dnešnej realite je situácia oveľa humennejšia, ale aj sofistikovanejšia na informačné toky.

Prepájaním sveta došlo k rozvoju informačných technológií. Najmä technologické firmy z USA dokázali vytvoriť také produkty, ktoré využívame dennodenne a vďaka nim sme aj veľmi často monitorovaní. V slobodnom a demokratickom svete takéto systémy slúžia na pomoc nielen samotným používateľom, ale aj štátnym zložkám na vypátranie páchateľov v trestnej činnosti. Čím viac sa bude svet deliť na menšie celky, na čele ktorých budú stáť silné osobnosti, potom už ľudia nebudú mať istotu, že sa technologický pokrok nebude zneužívať aj v ich neprospech.

Tak sa to udialo aj v spomenutom známom akčnom filme. Tí, ktorí vedeli, ako funguje systém rozpoznávania zločincov, sami ho zneužili vo svoj vlastný prospech a dopustili sa tak sami ohavných zločinov, ktoré nemuseli byť nikdy odhalené.

Brexit, obchodné vojny, protekčná politika a ďalšie exkluzívnosti vo vnútri štátov, konané za prísľubu zlepšenia životnej situácie, napokon vždy ublížia najviac tým najbezbrannejším a najviac chudobným.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.