TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Práca ako hodnota

Spoločenský komentár: Práca ako hodnota Slovenský prezident Andrej Kiska počas návštevy v Nairobi.

Posledné oficiálne letné dni boli poriadne horúce. Samotné horúce počasie už pomaly odchádza, no stále nové odhalenia a zvraty, ktoré sprevádza vyšetrovanie dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice, nenecháva chladných len tých zainteresovaných.

Za posledné mesiace už svoje pozície vo verejnej správe muselo opustiť nemálo ľudí. Ako prezradil jeden z právnych zástupcov rodiny pozostalých Daniel Lipšic, môžeme očakávať ešte zaujímavé týždne a mesiace.

Všetky doteraz zverejnené informácie len potvrdzujú všeobecný dojem, že Slovensko potrebuje  personálnu obmenu v riadiacich štruktúrach, ako aj reformu vo výkonných inštitúciách, aby sa predchádzalo zneužívaniu verejnej moci a platila rovnosť pred zákonom.

Jedno slovenské porekadlo hovorí o tom, že zločincom sa v podstate môže stať takmer každý, ak sa na to vytvoria vhodné podmienky. Zrejme až príliš často platí, že príležitosť robí zlodeja. Inak by sme v obchodných reťazcoch potravín nemali toľko strážnikov zo súkromných bezpečnostných služieb. Kedysi túto prácu zastávalo bolo množstvo zrkadiel, ktoré viseli z plafóna. Naše mestá a obce zas strážia verejné hliadky, miestna polícia, alebo ďalšie množstvo kamier, cez ktoré mnohí operátori na obrazovkách sledujú situáciu.

Kým majitelia obchodov si osobné vlastníctvo strážia vo vlastnom záujme, ochrana spoločných financií väčšieho celku, komunity alebo štátu je o čosi zložitejšia. Ak nový zamestnanec nastúpi do pracovného kolektívu, kde si časť zamestnancov privyrába pochybným spôsobom. Ak ide o čestného človeka, môže mať nejakú dobu morálne zábrany. Ak však vo vnútri inštitúcie nenájde spôsob, ale vhodnú možnosť ako poukázať na svoje výhrady, môže sa ľahko stať, že sa nakoniec pridá k ostatným. Možno si v tej chvíli ani neuvedomí, že takýmto správaním si môže vyrobiť problémy, ak by sa po čase veci začali prešetrovať naozaj dôkladne a nezaujato.

Hoci to pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami vyzerá na Slovensku veľmi neurčito - a to aj preto, lebo dlhoročné opozičné strany dávajú opakovane signály o vnútornom štiepení -, všetko nasvedčuje tomu, že dôjde k politickej výmene vo vláde, že tam neuvidíme predstaviteľov tých strán, s ktorými sú spájané najväčšie korupčné podozrenia a škandály. Ľudia ešte nezabudli na to, aké škriepky sprevádzala nádejná vláda Ivety Radičovej a jej rýchly koniec.

Najlepšie by bolo, keby zamestnanci verejnej správy, súdov a bezpečnostných zložiek mali vytvorené také podmienky pre prácu, že by boli odmeňovaní za svoju svedomitú a čestnú prácu a lukratívne miesta by sa neobsadzovali na základe politickej objednávky.

Každá normálna práca by mala človeka formovať k lepšiemu a nie naopak.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.