TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Pracovné leto

Spoločenský komentár: Pracovné leto Záplavy v obci Pichne na východnom Slovensku. Zdroj: aktuality.sk

Už len niekoľko dní nás delí od začiatku obdobia dovoleniek a oddychu. Staršie ročníky školákov, ktoré v týchto dňoch nastúpili do školy, ju aj onedlho opustia. Niektorí ešte budú môcť stráviť nejaký čas v školských laviciach, no potom zavládne v inak životom preplnených školách kláštorný pokoj.

Mnoho školských zariadení využíva túto dlhšiu vzdelávaciu prestávku na vykonanie viacerých úprav a sanácií priestorov školy a jej priľahlých budov a exteriéru. Aby žiaci, keď opäť zasadnú do škôl v septembri, mali vrátane zamestnancov školy čo najlepšie podmienky.

Školský rok má svoj tradičný cyklus a nestáva sa často, že sa udeje niečo nepredvídateľné. Dobrý vedúci zamestnanec školského zariadenia preto vie, už aj vďaka skúsenosti z minulých rokov, zužitkovať dlhšie obdobia voľna.

Aktuálna koronakríza nás postavila do novej situácie, mnohí museli na novú situáciu reagovať rýchlo. Vďaka Bohu sme neboli prvou krajinou, v ktorej prepuklo ochorenie, mohli sme sa poučiť zo skúsenosti tých krajín, ktoré už zažili podobné ochorenia za posledné obdobie. Riziko na Slovensku bolo tiež obrovské vzhľadom na desiatky až stovky tisíc ľudí, ktorí od začiatku nového roka cestovali aj do krajín a oblastí, kde ochorenie bolo podstatne fatálnejšie.

Na týchto niekoľko mesačných skúsenostiach z nášho prostredia sa dá stavať, ak by začali počty nakazených u nás znova narastať. Celoplošné karanténne opatrenia už aj v prípade ďalšej vlny nákazy už zrejme nebudú potrebné. V tomto období, keď už sú dosť uvoľnené obmedzenia, bude veľa závisieť od osobnej zodpovednosti jednotlivcov, ktorí sa vrátia z krajín, kde bola nákaza len nedávno.

Vďaka skúsenosti si môžeme overiť, ktoré opatrenia u nás fungovali a ktoré nie. Aj keď mnohí vložili do vlády veľké nádeje, nedá sa očakávať, že bude robiť všetko bezchybne. Aj tu sa môžu vyskytnúť omyly. Keďže s mocou prichádzajú aj mnohé príležitosti a osobné ambície, ktoré sa nemusia zhodovať s verejným záujmom, práca nezávislých pozorovateľov a médií bude vždy potrebná. Aby sa podnietila verejná diskusia o oprávnenosti toho ktorého opatrenia. Či sa napríklad neprehĺbia ešte o čosi viac sociálne rozdiely medzi občanmi, ako napríklad v prípade 13. dôchodkov pre všetkých.

Naša spoločnosť teraz zrejme počas leta dostane vzácne 2 mesiace na prípravu spoločnosti na prípadné problémy, ktoré môžu prísť v jeseni. Okrem zdravotných postupov v prípade druhej vlny pandémie môže ísť aj o zjednodušenie postupov pri poskytovaní pomoci ľuďom, ktorí sa z najrôznejších dôvodov náhle ocitnú bez príjmu. Aktuálne záplavy na rôznych miestach Slovenska sú zasa výzvou pre iné štátne rezorty. Zdá sa, že toto leto nebude len o oddychu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.