TopTip


Spoločenský komentár: Predvolebné mesiace

Spoločenský komentár: Predvolebné mesiace Andrej Danko. Foto: TASR

Predseda Národnej rady Andrej Danko, líder strany SNS, vyhlásil termín konania parlamentných volieb. Pre slovenskú vládu sa tak skončila jedna významná etapa. Už nie sú viazaní dodržiavaním koaličnej zmluvy. Pri predchádzajúcich voľbách táto zmena ani nestala, keďže naša najsilnejšia strana vládla v predchádzajúcom období sama.

Politické strany teraz majú necelé štyri týždne, aby zaslali kandidátne listiny pre nadchádzajúce voľby. Aby ich Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán akceptovala, musia plniť viacero podmienok, ktoré sa týkajú overeného počtu členov, a musia zaplatiť volebnú kauciu vo výške 17-tisíc eur. Ak by niektorá zo strán nezískala aspoň 2 percentá hlasov, peniaze prepadnú v prospech štátu.

Nadchádzajúce voľby prinesú aj viacero kontroverzných noviniek. Poslanci Smeru, SNS a ĽSNS predĺžili moratórium zverejňovania predvolebných prieskumov až na 50 dní pred konaním volieb. Takéto obmedzovanie poskytovania informácií je pre túto rozvinutú časť sveta s dostupnými a širokými možnosťami informačných kanálov veľmi netradičné, nemiestne a zrejme až porušujúce základné práva občanov našej republiky.

Časť politikov, ktorá zmenu moratória prijala, mala zrejme dobrý úmysel, aby ľudia mali dostatok času dobre si premyslieť, komu zveria svoju dôveru, čo sa týka spravovania krajiny, a aby dbali na poriadok a nepriamo na dodržiavanie spravodlivosti. Počas ostatných dvoch rokov sme pravidelne v takmer mesačných intervaloch konfrontovaní nejakým prieskumom verejnej mienky o volebných preferenciách. Tie sú potom v médiách rozoberané vo viacerých spravodajských a diskusných reláciách. Na sociálnych sieťach nás dennodenne zaplavuje politická reklama. Potom je to aj kopec zdieľaní s politickou tematikou, ktorú preposielajú naši známi.

Človek je v dnešnej dobe zahltený informáciami a žiaľ aj poloklamstvami a vyslovene lžami. Dnes je veľmi náročné, aby si niekto v politickom súťažení zachoval postavenie integrálnej, dôveryhodnej a morálne ukotvenej osoby. A pritom v našom kultúrnom prostredí ľudia stoja o osobnosti, ktorým by zverili svoju dôveru, a nemuseli sa potom obávať, že by došlo k zneužitiu verejnej právomoci.

Občania na Slovensku by nemali zabúdať na to, že to, čo naša krajina dosiahla za posledných 20 rokov, že sme prestali byť iba krajinou, z ktorej utekajú zástupy, to dosiahla vďaka tomu, že sme ako krajina získali dôveru v rámci medzinárodných štruktúr, že sme pracovali na reformách vo viacerých oblastiach.

Za toto obdobie sme už získali mnoho skúseností a máme dostatok odborníkov, ktorí si vedia dobre robiť svoju prácu v jednotlivých rezortoch, či už ide o oblasť bezpečnosti, vymožiteľnosti práva, poskytovania zdravotnej starostlivosti, výroby, priemyslu, služieb a mnohých iných oblastí. Vďaka spolupráci a nadobudnutím zahraničných skúseností sme sa dostali na úroveň, keď dokážeme v službách a produktoch konkurovať aj západným, vyspelým krajinám.

Bola by to veľmi veľká škoda, ak by v nadchádzajúcich voľbách dostali vysokú dôveru také politické subjekty, ktoré majú málo skúsených ľudí alebo by nevedeli alebo nechceli takýchto získať v prípade, že by im bolo zverené nejaké ministerstvo. Trvalo by to možno až roky, kým by sa veci opätovne stabilizovali.

Ostáva veriť, že nás viaceré strany do konca februára ešte príjemne prekvapia a namiesto vyťahovania špiny na druhých nám poskytnú kvalitné alternatívy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.