TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Prezidentskí kandidáti

Spoločenský komentár: Prezidentskí kandidáti Kandidát na prezidenta SR František Mikloško.

Posledné týždne priniesli dramatické informácie z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára a uzavrel sa aj okruh miestami rozporuplných uchádzačov o prezidentské kreslo. Pravicovo a na druhej strane ľavicovo orientované média prinášajú každý týždeň nové zaujímavé informácie o tom ktorom prezidentskom kandidátovi.

Spolu s informáciami, že zavraždeného novinára Jána Kuciaka krátko pred vraždou dôkladne  prešetroval niekto zo štátnej správy a potom niekto iný podrobne sledoval, vytvárajú podstatne silný podnet pre antisystémové správanie ľudí na Slovensku. Ako sa  dá veriť bezpečnostným zložkám štátu, ktoré by nás mali chrániť a pomáhať nám, keď namiesto toho sa verejné zdroje využili zrejme na zastrašovanie tých, ktorým má ležať na srdci odhaľovanie nekalých praktík tých, ktorí majú skutočnú moc, na rozdiel od skutočných novinárov, ktorí ju zďaleka nemajú?

Namiesto rezignácie na známe tváre politickej špičky netreba strácať zdravý úsudok a vždy zvážiť pre a proti. V prvom rade by malo ísť o zváženie existujúcich možností a potom benefitov, ktoré plynú pre dotyčných. Či zvolenie toho ktorého kandidáta na prezidenta pomôže podporiť stav právneho štátu na Slovensku alebo ho, naopak, zabrzdí. Či vymenovanie dotyčného kandidáta na prezidenta nepomôže úzkej skupine jednotlivcov na úkor krajiny.

Je preto lepšie v prípade kandidátov, keď vieme, aká politická strana, alebo dokonca neoficiálne politické hnutie má vplyv na toho ktorého kandidáta. Na Slovensku sa ľudia zvyknú riadiť skôr citmi ako rozumom. Osobný pozitívny kontakt s dotyčným kandidátom má veľký priestor pri samotnom rozhodovaní. Demokratické spoločnosti fungujú vtedy lepšie, ak existuje pestrý priestor na neformálne vzájomné stretávanie, cez najrôznejšie dobrovoľnícke organizácie. Ak je spoločnosť nastavená tak, že sa zväčša chodí len do práce a potom sa zvyšok času trávi len v pohostinstve, kaviarňach alebo pri televízore, existuje vyššie riziko pre ovplyvňovanie verejnej mienky cez médiá. Nečudo, že väčšina politických smerov má priamy alebo nepriamy vplyv na to ktoré médium. Túžba po úspechu a z toho plynúcich benefitoch z riadenia štátu je taká veľká, že sa tolerujú aj zásahy do verejnej mienky, ktoré môžu byť už aj nekalé.

Pre budúcnosť Slovenska je lepší taký kandidát, o ktorom je vo veľkej miere je známe, čo sa dá od neho očakávať. Nejde pritom len o obraz akejsi politickej predvolebnej PR kampane.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.08.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za rodiny, aby sa prostredníctvom života modlitby a vzájomnej lásky čoraz viac stávali školami pravej ľudskosti
  • Úmysel KBS na august: Aby sme na pútnických miestach našej krajiny načerpali dostatok duchovných síl na zvládanie každodenných ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.