TopTip

Spoločenský komentár: Prilievanie oleja do ohňa

Spoločenský komentár: Prilievanie oleja do ohňa

V krajinách, ktoré patria k prispievateľom do rozpočtu Európskej únie, sa začínajú ozývať hlasy, koľko peňazí ich bude stáť táto celá koronakríza. Značné prostriedky si nevyžaduje iba dodatočná zdravotná starostlivosť a pomôcky, vývoj nových liečiv, ale aj rôzne balíčky pomoci a  kompenzácií. V krajinách, ktoré patria medzi prijímateľov európskeho rozpočtu vrátane Slovenska, si zatiaľ takéto otázky nekladú. Skôr sme svedkami nie až tak zodpovedného nakladania s financiami.

Aj na Slovensku, ktoré riadi vláda, ktorá vyhrala voľby tým, že sa rozhodla bojovať proti korupcii, sa nedeje všetko podľa pravidiel transparentnosti. Naposledy spôsoby zmien v štátnych nákupoch kritizoval dokonca Úrad pre verejné obstarávanie. Národný kontrolný úrad zasa kritizoval, že zdravotnícke pomôcky sa nakupovali zo strany štátnych inštitúcií  neprimerane draho.

Najnovšie sme sa dozvedeli o nákupe miliónov kusov antigénových testov v hodnote takmer 60 miliónov eur. Tie sa majú použiť podľa rozhodnutia vlády na dvojnásobné otestovanie premorenosti obyvateľstva koronavírusom. Ak k tomu pripočítame ďalšie náklady na personál a dodatočné hygienické opatrenia, aby sa počas testovania nenakazili aj zdraví ľudia, tak sa ľahko môžeme dostať k sume vyše 100 miliónov eur. Posledné parlamentné voľby nás podľa ministerstva vnútra mali stáť necelých 13 miliónov eur. Ľahko sa tak môže stať, že chystané celoslovenské opatrenie, ktoré nedostalo jednoznačnú podporu zo strany virológov, hygienikov a epidemiólov, bude možno so všetkým až 10 násobne drahšie na peniaze zo štátneho rozpočtu než ostatné parlamentné voľby.

Cieľom opatrenia má byť rapídne znížiť prírastky nakazených. Do víkendu počty nakazených značne pribúdali, ale od piatka už začal klesať počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Mohlo by to znamenať, že opatrenia prijaté v októbri už začínajú pomaly zaberať. Navyše sme mali posledné týždne počasie od 0 do 10 stupňov, v ktorom sa lepšie množia vírusy. Môže sa preto stať, že po dušičkách naozaj začnú počty nakazených klesať, ale nebude to ani tak zásluha celoplošného testovania, ako skôr predchádzajúcich opatrení.

Nerozumiem však, prečo sa doteraz nepristúpilo k uzavretiu najviac zamorených oblastí, ako sme boli toho svedkami v prvej vlne. Tam, kde už regionálne úrady nestíhajú dohľadávať kontakty, a následného celoplošného testovania, kde by sa oddelili neinfekční od infekčných. Infektológovia predsa najlepšie vedia, ako najefektívnejšie využiť antigénové testy.

Koronakríza nám ukazuje, že ochorenie sa so zvýšením cezhraničnej mobility obyvateľov opätovne vracia do krajiny. Jeden zápas sme s nákazou už takmer vyhrali, teraz vedieme ďalší, ale nevieme, koľko zápasov nás ešte čaká, kým sa Covid úplne vytratí. Ak by sa testovalo celoplošne naraz v celej Európskej únii, tak by to malo úplne iný efekt, ako v tejto premorenej európskej situácii, ktorá pravdepodobne súvisí s terajším jesenným počasím.

A potom je tu aj spôsob komunikácie a vyhrážky zo strany hlavy vlády, premiéra Igora Matoviča. Ľudia sú už dosť zraňovaní okolnosťami, ktoré prežívajú. Ak tieto nezmyselné vyhrážky a ostrakizovanie, najnovšie odobratím zdravotnej starostlivosti, neprestanú, tak sa obávam značnej vlny nespokojnosti aj zo strany skutočne obyčajných ľudí a žiadostí o opätovné voľby.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bonita casa con garaje.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.