TopTip

Spoločenský komentár: Prvý september

Spoločenský komentár: Prvý september

Tohtoročný 1. september má neopakovateľnú atmosféru. Leto sa pomaly blíži k svojmu záveru a s ním nás čakajú aj mnohé zmeny. Po otvorení školského roka sa zvýši aj interakcia a dynamika medziľudských kontaktov a rozlúčime sa aj s výslovne teplými letnými podvečermi.

Zmenené počasie môže mať vplyv na zvýšený počet ochorení. Preto všeobecní lekári možno budú mať ešte viac práce ako počas jari. Hlavne aby správne odlíšili a diagnostikovali ochorenia. Nikto v tejto vypätej dobe nepotrebuje, aby sa ešte viac stupňovalo napätie a hystéria.

1. septembra si na Slovensku pripomíname aj Deň našej Ústavy. Tá sa stala základom pre vznik nášho štátu pred 27 rokmi. Dnes sa väčšina Slovákov pozerá na tento deň ako na výstrahu, že nesmú zabudnúť ísť si pred ním nakúpiť, inak sa 1. september stane pre nich pôstnym dňom. Zákazom nakupovania počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja vznikol na Slovensku nie celkom šťastný hybrid pre veriacich i neveriacich občanov. Zákaz nakupovania alebo aj práce počas niektorých výslovne občianskych sviatkoch nemá zrejme pochopenie pri značnej časti obyvateľov, najmä ak máme počas roka dva oslavné dni s podobným obsahom.

Výhody tohto, že máme vlastný samostatný štát, badať najmä teraz v čase pandémie. V menšom štátnom celku sa dá lepšie reagovať na novovzniknuté situácie, ale aj korigovať nedostatky. V menšej krajine sa ľahšie celospoločensky diskutuje a preto nevzniká veľká miera napätia a prejavov nesúhlasu.

Vďaka tomu, že máme vlastný štát, môžeme s okolitými krajinami rokovať o opatreniach a koordinovať činnosti na ochranu svojho majetku a obyvateľov. Ako už bolo uvedené v minulotýždňovom komentári, v západoeurópskych krajinách pracuje veľmi veľká skupina občanov z postkomunistických krajín. Pracujú tam preto, lebo majú nedostatok pracovných síl a s ich prácou sú tam spokojní. Napriek rečovému deficitu tam majú podobnú mieru nezamestnanosti ako domáci obyvatelia.

Preto krajiny ako Rakúsko či Nemecko sa budú usilovať o to, aby aj v tomto čase pandémie sa k nim dostavili do práce ľudia z východných častí Európy. Krajiny by preto mohli zabezpečiť také pravidlá pre týchto ľudí, aby mali pri zachovaní bezpečia ostatných čo najľahšie podmienky pre cezhraničné cestovanie, a naopak od západných susedov by mali požadovať, aby sa s nimi na Západe zachádzalo ako s rovnocennými občanmi. Napríklad v prípade poskytovania rodinných dávok v Rakúsku. Ak sa takto aspoň o trocha zlepší životná úroveň občanov na Slovensku, najmä na nepriamych daniach to pocíti aj štátna kasa. Naša krajina by takto navyše pomohla rodičom viacerých detí, ktorí väčšinu z toho, čo majú, investujú do zlepšenia života svojich detí. Ide o investície do budúcich generácií našich obyvateľov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.