TopTip

Spoločenský komentár: Rozdelený štát

Spoločenský komentár: Rozdelený štát zdroj foto: pixabay.com

Udalosti ostatných týždňov o prejavoch násilia z radov občanov ukazujú, že polarizácia spoločnosti neklesá. Možno podobne ako aktuálna zdravotná situácia aj nárast frustrácie a prejavov násilia časti spoločnosti je na vzostupe.

Dôsledky tejto konfrontácie nemusia v najväčšom meradle znášať ľudia, ktorí sa ocitli na trecích plochách dvoch protichodných táborov. Vďaka Bohu sú ľudia na Slovensku ešte dostatočne uvedomelí na to, aby nesiahali po totálnych a smrtiacich riešeniach. O takých zatiaľ počúvame iba zo zahraničných správ; o smrteľných útokoch na policajtov, politikov, alebo aj bežných občanov.

Možno je to tak preto, lebo väčšina ľudí na Slovensku má dostatočné rodinné a priateľské väzby a necíti sa byť odtrhnutá od všetkého. Aj napriek bolesti, diskomfortu a možno až beznádeji sa neuchyľujú k totálnym a deštrukčným činom.

No tak, ako to býva aj pri iných konfliktoch, trpia predovšetkým tí, ktorí sa necítia byť príslušníkmi žiadneho z protichodných táborov, len si chcú zodpovedne a podľa najlepšieho vedomia a svedomia robiť svoju prácu a žiť svoj život.

Ani pracovníkom z iných oblastí, napríklad z poľnohospodárstva, remeselníckej výroby alebo stavebníctva by sa nepáčilo, keby ich prácu neustále sledovali ľudia z iných odvetví a neustále im kibicovali, že nevedia robiť svoju prácu. Že by mali to, čo robia, robiť úplne inak. Alebo by im začali nepekne nadávať, vysmievať sa z nich, alebo sa im dokonca vyhrážať.

To sa dnes na Slovensku, žiaľ, deje. Relativizuje sa práca ľudí na svojich pozíciách najmä v zdravotníctve a prekračujú sa nastavené pravidlá, ktoré majú za cieľ zabezpečiť pokojné a čo najlepšie spolužitie občanov.

Vnútorne oslabený a rozorvaný štát okrem toho, že nedokáže dostatočne chrániť najslabších, sa stáva ľahkou korisťou pre špekulantov a iné krajiny s revizionistickými alebo dokonca koloniálnymi ambíciami.

Až po vyše roku sa teraz verejnosť na Slovensku dozvedela, že pre počiatočný nezáujem zo strany štátu si tu bez jeho vedomia, pre diery v zákone a za porušovania medzinárodných dohôd, skupuje nehnuteľnosti iný štát. Taký, ktorý nás v dávnejšej minulosti už aj vojensky napadol.

Slovensko teraz naozaj nepotrebuje nezmyselné a násilné vnútorné konflikty. Ak má časť spoločnosti výhrady alebo obavy, treba svoje požiadavky vyjadriť pokojnou cestou a  byť aj pripravený na hľadanie kompromisov a na rešpektovanie pravidiel, predovšetkým ak sa človek pohybuje vo verejných a spoločných priestoroch.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.