TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Slovensko a Filipíny

Spoločenský komentár: Slovensko a Filipíny

Ilustračná fotografia

Slovensko opäť zasiahla vážna tragédia. V dôsledku násilia spáchaného iným človekom opäť zomrel človek. 36-ročný muž z Filipín, ktorý na Slovensku pracoval viacero rokov, po sebe zanechal manželku a malé deti. Obrovská tragédia.

Na rozdiel od úkladnej dvojnásobnej vraždy novinára a jeho snúbenice, ostala táto udalosť takmer bez povšimnutia zo strany Západu. Okrem českých médií a krátkych správ v poľských a maďarských spravodajských portáloch, písali o nej už zrejme len známe spravodajské portály v domovskej krajine zosnulého.

Filipíny sú pre väčšinu Slovákov dosť neznámy štát. Juhovýchodná ázijská krajina, ktorá sa rozlieha na 7641 ostrovoch v západnej časti Tichého oceánu, má na prvý pohľad málo spoločného s našou krajinou. Má takmer 8-násobne väčšiu rozlohu a 11-násobne viac obyvateľov. Má takmer trojnásobne vyššiu hustotu osídlenia než Slovensko. V ekonomickom porovnaní sa nám darí oveľa lepšie. Na obyvateľa u nás máme 5 až 6 násobne vyššie HDP. Lepšie výsledky dosahuje naša krajina aj pri koeficientoch o kvalite vzdelávania, života či sociálnych rozdieloch medzi obyvateľstvom. Hoci Slovensko nie je Nemeckom alebo Švajčiarskom, zdá sa, že najmä hlavné mesto a jeho okolie sa stávajú stále viac atraktívnejšie pre ľudí zo zahraničia.

Bratislava sa už začne onedlho podobať na ostatné európske metropoly, kde väčšina jej obyvateľov sa v tamojších krajinách nenarodila. Ale tak, ako je tomu aj v zahraničí, práve títo prisťahovalci svojou prácou a investíciami prispievajú značnou mierou k pozitívnemu rozvoju ekonomiky a verejných služieb zo strany štátu.

Filipíny ako krajina a jej obyvatelia by mohli byť pre Slovensko oveľa prínosnejšie než si možno dokážeme predstaviť. Hoci tu prevládajú jazykové, kultúrne a iné odlišnosti, v morálnych a etických otázkach a svetonázore by nám mohli byť v mnohom inšpiráciou. Podobne ako Poľsko alebo Slovensko v Európe, aj Filipíny majú prvenstvo v značnej prevahe katolíkov medzi obyvateľmi. S viac ako 81 percentným podielom ide o najkatolíckejšiu krajinu v Ázii. A to aj napriek tomu, že za susedov majú krajiny s inými dominantnými nekresťanskými náboženstvami. Podobný podiel ako u nás tam majú aj protestantské cirkvi. Tretím najväčším náboženstvom s 5 percentným podielom je tam islam. Ten tam zavítal už na konci 14. storočia. Štúdium 500-ročnej histórie tohto náboženstva v tejto krajine by mohla byť zaujímavé aj pre nás, lebo aj u nás badáme stále väčšiu prítomnosť príslušníkov toho náboženstva.

Na Filipínach dodnes neexistuje právna možnosť na rozvod. Jedinou podobnou krajinou vo svete v tomto smere je už len Vatikán. Ochrana nenarodeného života je v tomto juhovýchodnom ázijskom štáte zakotvená v ústave. U nás sa teraz znova vedú diskusie o týchto otázkach a je v nich badať viac politikárčenia a marketingovej stratégie než vecnej diskusie. Ak by nastala vhodnejšia situácia, nebude na škodu pozrieť sa na situáciu aj do krajín, akou sú Filipíny, ako tam riešia tieto životné situácie.

Hoci nedávna strašná udalosť nevyvolala medzinárodný ohlas, na Filipínach sú ľudia o nej dobre informovaní. Pre Slovensko by bolo dobré, ak by kroky, ktoré pri riešení prípadu urobí, znamenali pre ľudí zo zahraničia a najmä z Filipín, že nás môžu zaradiť medzi bezpečné krajiny, že sa dá inštitúciám na Slovensku dôverovať.

 

Foto: wikimedia

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.