TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Slovensko a svet

Spoločenský komentár: Slovensko a svet

 

Istotne si väčšina Slovákov nerada pripomína tohtoročné majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov, keď naši hráči prekvapivo nepostúpili do semifinále. Pritom našim zverencom sa darilo veľmi dobre a ich úspechy zdieľal veľký počet Slovákov, najmä športových nadšencov. Skóre rozhodujúceho zápasu medzi Nemeckom a Talianskom bolo presne také, aby obom krajinám zabezpečilo postup. Navyše, aj na hráčoch oboch tímov v druhom polčase nebolo vidno, žeby sa na tom stave snažili niečo zmeniť.

Pre našu krajinu veľké sklamanie a rozčarovanie striedali pocity nespravodlivosti a krivdy. Olej do ohňa priliali aj ostré slová trénera talianskeho tímu Di Biagia, ktorý hovoril o našom tíme ako o lúzroch a žiadal potrestanie nášho trénera.

Ako dodal s odstupom času náš tréner Pavel Hapal, „iba využili možnosť, akú im dáva súčasný systém turnaja. Ešte stále som trochu smutný, ale už nie taký nahnevaný ako hneď po zápase. Taký je futbal.“

Prečo spomínam tieto majstrovstvá? Aj preto, lebo o niekoľko dní sa začne v nemeckom Hamburgu summit skupiny štátov G20. Okrem svetových tém sa užšia skupina pozostávajúca z európskych krajín, kam patrí Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Veľká Británia, chystajú diskutovať o vyslovene európskych témach. To, že toto stretnutie prebieha len niekoľko týždňov pred nemeckými voľbami, je viac ako okaté. Nemeckí vládnuci politici si chcú zrejme nazbierať u svojich voličov pozitívne body. Po voľbách vo Francúzsku a ťažkých rokovaniach o Brexite s Veľkou Britániou, ľudia viac dôverujú lídrom, ktorí vedia viesť politiku v medzinárodnom meradle a ponúknuť svojim občanom perspektívy, že vedia zabezpečiť budúce fungovanie ekonomiky. Po Brexite sa jadro Európskej únie presunie práve na tieto tri krajiny, ktoré sú aj členmi skupiny G20: Francúzsko, Nemecko a Taliansko. Všetky tieto tri krajiny svojimi vyjadreniami počas predvolebnej kampane vo Francúzsku, opatreniami pre kamionistov v Nemecku, alebo aj tlačením na presadzovanie utečeneckých kvót, stihli za ten krátky čas od brexitu vyjadriť istú formu drzosti, alebo dokonca nadradenosti, niečoho, čo sa nepáčilo novým členským štátom, vrátane Slovenska. Všetko sa to ale dialo v rámci platných pravidiel a išlo o niečo, čo bolo, naopak, pozitívne pre nich samotných.

Na G20 už Nemecko, Francúzsko a Taliansko avizovalo, že sa budú spoločne zaoberať témou prerozdelenia utečencov v Európskej únii. Tri krajiny únie budú hľadať spoločný postup ako koordinovať kroky so zvyškom krajín únie. Samozrejme že tak, aby to bolo pre každého z nich čo najoptimálnejšie.

Nikdy sa nedozvieme, ako to bolo s tým zápasom medzi Talianskom a Nemeckom, či došlo k nejakej dohode, alebo išlo len o náhodu. Potrebujeme sa pripraviť na to, že vyspelé členské štáty únie budú svoj postup viac spoločne koordinovať a výsledok sa nám nebude musieť vždy páčiť. Do budúcna bude na jednej strane potrebné pozerať na pravidlá hry v Únii, či sú naozaj férové pre všetkých zúčastnených. Na strane druhej bude potrebné, aby sme si vrámci únie tiež našli krajiny s podobnými cieľmi a problémami a náš postup viac koordinovali, aby sme postupovali spoločne ak sa nám nebude niečo zo strany vyspelých krajín páčiť vo vzťahu k našim krajinám alebo obyvateľom, ktorí v týchto krajinách žijú alebo pracujú.

Ako sa to stáva často pri športových hrách, na stupienkoch víťazov sa nemusia vždy ocitnúť favorizované tímy.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.