TopTip

Spoločenský komentár: Sprísňovanie lockdownu

Spoločenský komentár: Sprísňovanie lockdownu Ilustračná fotografia Zdroj: Bystricoviny

Po vyše dvoch mesiacoch od uzatvorenia Slovenska a po vyše troch týždňoch od spustenia Covid automatu, máme na Slovensku istotu, že sa situácia nezlepšuje. Počet ľudí v nemocniciach je stále vysoký; vysoké sú aj počty ľudí, ktorí každodenne zomierajú v nemocniciach. A rovnako vysoké sú aj miery pozitivity testovaných ľudí. Verejne známe dáta naznačujú, že ochorenie, ktoré už spôsobilo zdravotné ťažkosti a smrť tisícom ľudí na Slovensku, sa šíri podstatne ľahšie ako pred rokom.

Preto už bol najvyšší čas, aby sa mnohé pravidlá prehodnotili. Výstupy Covid automatu za jednotlivé okresy, vyhodnocované na týždennej báze, ktoré by už mali byť aj ošetrené o chyby napríklad v dôsledku iného skutočného pobytu občana, ktorý sa nezhoduje trvalým pobytom, nám naznačujú. že aj v mnohých okresoch sa situácia zhoršuje. Niektoré okresy síce už nie sú zaradené do čiernej kategórie, no pribudli nové čierne okresy. Kým predminulý týždeň sme mali 10 červených okresov, od minulého týždňa ich zostalo len 6.

Niektoré pravidlá, ktoré začali platiť až od tohto týždňa, vrátanie nosenia respirátorov v obchodoch a vo verejnej doprave, sa mohli zaviesť aj skôr. Čím neskôr sa príjmu proti-epidemické opatrenia, tým dlhšie môže trvať dostavenie sa ich účinku. Vláda dala terajším opatreniam ultimátum do 21. marca. Efekt niektorých opatrení sa však nemusí dostaviť do tohto dátumu a potom budeme musieť znášať poriadne tvrdé uzavretie krajiny, ktoré sa nám na rozdiel od iných európskych krajín vyhýbalo.

Mali by sme sa však poučiť z doterajšej situácie, ktorú sme prežívali za ostatný rok. Namiesto krátkodobých heroických výkonov, ktoré stoja veľa zdrojov a energie, a síce prinášajú výrazný efekt, ale s krátkym účinkom, by sme sa mali zamerať na zlepšenie nastavenia fungovania takých procesov, aby sme predchádzali opätovnému rozmáhaniu sa nákazy.

Nakoľko máme s Českou Republikou teraz veľmi podobný priebeh pandémie a medzi krajinami stále prebieha intenzívna výmena tovarov a cezhraničné cestovanie, tí, čo teraz riadia pandémiu, by sa mali zamerať na to, aby sa s cestovaním na väčšie vzdialenosti nešírila aj nákaza. Takíto pracujúci ľudia by mohli byť čoskoro aj uprednostnení a vhodne motivovaní k tomu, aby sa dali zaočkovať.

Prebehnú možno už len týždne a na Slovensku budeme mať nielen dostatok vakcín, ale aj ich lepší výber, nakoľko jednotlivé látky sa vyvíjali podľa rozdielnych vedeckých postupov. To by potom malo prispieť k rýchlejšiemu naplneniu zámeru zaočkovať aspoň 60 percent obyvateľstva.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare con una stanza al piano terra e spazio abitabile in mansarda.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.