TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Stabilizácia v Sýrii

Spoločenský komentár: Stabilizácia v Sýrii Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: Al Jazeera

Na severe Sýrie sa odohráva strašná tragédia. V krajine, v ktorej sa ešte neskončila takmer 9 rokov trvajúca vojna ktorá, znovu začali rinčať zbrane. Do oblasti, ktorá bola považovaná za stabilnú časť Sýrie počas konfliktu s teroristickou organizáciou Islamský štát, napochodovali pred niekoľkými dňami vojská susedného Turecka. Ide o oblasť, ktorá je považovaná za etnicky rôznorodú a má značný podiel kresťanov. 

Zdá sa, že rôzne skupiny, vrátane dominantných Turkov, tam žili podstatne slobodnejšie, ako v hraničných oblastiach na území Turecka. Inak sa ani nedá vysvetliť, prečo Recep Tayyip Erdoğan dal súhlas pre takýto zákrok pod rúškom zabezpečenia bezpečnostnej zóny a s úmyslom umiestniť tam milióny utečencov.

Turecký prezident je zjavne veľmi dobrým stratégom, ktorý si dobre uvedomuje svoje možnosti. Ostatným členským krajinám aliancie NATO, ktorej je Turecko členom, teraz navyše hrozí, že sa budú musieť zapojiť do tohto boja. Ak by Turecko napadla sýrska armáda, hrozí aktivácia článku 5 zmluvy Severoatlantickej aliancie.

Podľa niektorých pozorovateľov Turecko nekoná svojvoľne, ale po dohode s USA a Ruskom, teda s krajinami, ktoré mali v Sýrii svoje vojská. Spojené štáty pomáhali Kurdom a ruské vojská zasa začali operovať v prospech sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, keď mu hrozila porážka. S ich pomocou sa Asadovi podarilo dostať späť pod svoju kontrolu až dve tretiny sýrskeho územia. Zvyšnú časť spravovali Kurdi, ktorí už roky túžia po vlastnej autonómii.

Európska únia sa v priebehu desaťročí stala domovom mnohých utečencov zo Sýrie, vrátane Kurdov. V Európskej únii, predovšetkým v Nemecku, našli tieto skupiny, Kurdi a Turci, miesto, kde dokážu žiť bok po boku v mieri. Bola to veľká chyba príliš vnútorne rozhádanej a nerozhodnej Európskej únie, keď nedokázala aktívne prebrať zodpovednosť v severnej časti Sýrie a sama nežiadala vytvorenie bezpečnostnej zóny. Sýrčania by tak sami, za pomoci členských vojsk, mohli dohliadať na bezpečnosť v krajine, koordinovali by obnovu a starostlivosť o utečencov. Zobrali byť Turecku z rúk argument, ktorým sa teraz vyhráža Európskej únii, že k nám pošle zástupy utečencov.

Je to hrozná tragédia, ako sa pri tom všetkom hazarduje s miliónmi ľudských životov, ktoré nemôžu viesť normálny život, roky žijú pod stanmi a stali sa dokonca nástrojom v rukách mocnárov.

Embargo na zbrane, ktoré uvalili krajiny Európskej únie, je dobrým no súčasne slabým argumentom pre vzniknutú dramatickú situáciu tamojších obyvateľov. Kurdi boli teraz prinútení rokovať so sýrskou vládou a zrejme museli ustúpiť od svojich túžob po samospravovanej oblasti. 

Počas bojov pritom proti tzv. Islamskému štátu padli desiatky tisíc kurdských vojakov. Tak, ako nám kedysi pomohlo medzinárodné spoločenstvo, aj teraz Európska únia musí urobiť oveľa viac pre stabilitu v severnej Sýrii. Vyriešil by sa tým aj problém s veľkou časťou utečencov, ktorí smerujú do Európy. Pomaly stagnujúcemu európskemu hospodárstvu by navyše prospelo, keby sa zapojilo do obnovy krajiny a do pomoci obyvateľstvu, ktoré postihla dlhoročná desivá vojna.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.