TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Svätá zem

Spoločenský komentár: Svätá zem

Americký a izraelský prezident

Už o niekoľko dní oslávime najkrajšie dni v roku, sviatky narodenia malého Ježiška v jasličkách, Vianoce. Všetci sa na ne veľmi tešia, veď v našich mestách už máme takmer všade vianočnú výzdobu, trhy a teplé nápoje na zohriatie.

Vianoce sú sviatky, ktoré spájajú ľudí v našej krajine bez ohľadu na národnosť, rasu, alebo náboženstvo. Na Vianoce bývajú ľudia k sebe milší, viac vieme súcitiť s inými, bývame v týchto dňoch aj štedrejší k núdznym. Atmosféra týchto sviatkov spolu s mrazivým počasím vie rozmraziť nejedno srdce.

V okolí mesta Betlehem, kde sa tieto všetky udalosti začali, panuje na túto dobu dosť nepokojná atmosféra. Toto mesto je súčasťou Západného brehu Jordánu pod Palestínskou samosprávou a 8 kilometrov severne vzdialené mesto Jeruzalem zas patrí pod štát Izrael.

Americký prezident Donald Trump opäť prispel k šíreniu nepokoja, keď pred niekoľkými dňami uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Izraelský premiér Banjamin Natanjahu teraz cestuje po významných krajinách  sveta, aby presvedčil ich predstaviteľov, aby sa postavili na stranu Izraela a USA.

Okrem islamských štátov sa na stranu Palestínčanov, ktorí s Izraelom už roky zápasia o vlastný štát, postavili popri pápežovi Františkovi aj predstavitelia Európskych krajín. Tí žiadajú také riešenie, ktoré by nebolo na úkor toho druhého a od Izraela požadujú dohodu s Palestínčanmi na vytvorení dvoch samostatných štátov.

Situácia vyzerá ako neriešiteľná. Na niektorých pôsobia zástupcovia USA a Izraela ako kráľ Herodes z vianočného príbehu, ktorý chcel všetko bohatstvo a slávu iba pre seba, a Palestínčania zas ako Svätá rodina, pre ktorú nebolo v Betleheme dostatok miesta.

Sv. rodina však na nikoho nepálila rakety a nerobila také bojové opatrenia, ktoré iba ťažko možno označiť za obrannú vojna. Špirála násilia, ktorá začala v novodobých dejinách pred 100 rokmi, keď Jeruzalem obsadili bojové jednotky Veľkej Británie, a pokračovala ďalšími krvavými udalosťami zo stany Izraelčanov a Palestínčanov, nemá do dnešného dňa konca. Jej obeťami sa stávajú tí najzraniteľnejší zo strany Palestínčanov, ako aj zo strany Izraelčanov. Pre tento boj o nadvládu nad týmto územím zahynulo už mnoho ľudí.

Vo vianočnom príbehu Boh poslal svojich anjelov, chudobných pastierov a potom aj troch kráľov, ktorí sa o odstrčenú rodinu s novorodencom postarali. Aj teraz v tomto nanovo eskalovanom Izraelsko-Palestínskom konflikte potrebujú chudobní a bezbranní obyvatelia na oboch územiach, ľudí upriamených na Boha a večnosť, chudobných v podobe dobročinných a ľudskoprávnych organizácií, ako aj zástupcov mocných a vyspelých krajín, ktorí upriamia pozornosť mocných v oboch územiach na to utrpenie, ktoré vyvolávajú, aby už konečne dospeli k dohode a zložili zbrane.

Okrem riešenia dvoch štátov by to v ďalekej alebo blízkej budúcnosti mohol byť napríklad aj spoločný nenáboženský demokratický štát, aké máme v Európe, kde by ochrana všetkých etnických, národnostných a náboženských skupín bola garantovaná ústavou.

Podľa nemeckého korešpondenta pre Izrael a Jordánsko Jochena Stahnkeho, viac ako nespokojných moslimov na uliciach Izraela bolo za posledné dni vidieť samotných Izraelčanov. Najväčšia demonštrácia sa v Izraeli konala v Tel Avive, kde 10-tisíc obyvateľov žiadalo odstúpenie izraelského premiéra pre podozrenia z korupcie a za prijatie zákonov, ktoré zakazujú polícii zverejňovať priebeh vyšetrovania trestnej činnosti.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.