TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Svetlý odkaz

Spoločenský komentár: Svetlý odkaz Okupanti, choďte domov!

Ak ste tohtoročné letné prázdniny trávili aj návštevou historických pamätihodností, možno Vašim očiam neušlo, že súčasťou hradov a zámkov bývali aj herne alebo rôzne hráčske stoly. Niekdajší príslušníci šľachty, ktorí často slúžili ako príslušníci armády, mali vďaka nim možnosť bystriť sa aj v stratégii.

Je to len záležitosť posledných niekoľko desaťročí, že na európskom kontinente už nemáme žiadne tragické vojenské operácie veľkých rozmerov. Pred 50 rokmi, keď naše územie obsadili vojská socialistickej päťky, čiže Sovietskeho zväzu, Východného Nemecka, Poľska, Maďarska a Bulharska, to mohlo dopadnúť všelijako. Ak by naša vtedajšia vláda s ozbrojenými vojskami kládla odpor, mohlo dôjsť aj k zničeniu rozsiahlych území, vrátane časti obyvateľstva, a k strate štátnej suverenity krajiny.

Svet sa vtedy nachádzal v rozohranom mocensko-ideologickom konflikte, a podobne ako pri hre šachu, kde ide o výhru nad súperom, aj vtedy si západné a najmä východné veľmoci dokazovali, kto je jednoducho lepší. Vtedajšie Československo na hraniciach so Západom bolo pre komunistickú ideologickú nadvládu výkladnou skriňou, za ktorou, žiaľ, existoval rad krajín a oblastí, kde ľudia zomierali aj hladom. Tí, ktorí dosť času prežili v socializme, vedia, že v mnohých technologických oblastiach sme boli značne pozadu a bolo to vidieť nielen pri bližšom pohľade, ale aj cítiť na základe zápachu. Boli sme ako príslovečné Potemkinove dediny a procesy, ktoré sa odštartovali v 1968 v Československu, najmä čiastočné otvorenie hraníc so Západom, boli v očiach superveľmoci príliš veľkým rizikom pre odhalenie pravdy o kvalite života tých za nepriepustnými hranicami.

Je to svetlá stránka dejín našich predkov, že vždy sa dokázali aspoň na krátky čas vzoprieť alebo oponovať nositeľom moci, ak ju títo začali zneužívať na vlastné obohacovanie a stále väčšie obmedzovanie osobnej slobody. A tento časovo krátky, no o to odvážnejší odkaz, potom dozrieval v pamäti národa a časom zvykol prispieť k spoločenským zmenám, ktoré sa vyvíjali želateľným smerom. Možno to boli aj naše početné báje a povesti, ktoré sa točia okolo vzdoru hrdinov proti nespravodlivým kráľom alebo grófom, alebo aj iné skutočnosti, ktoré ostali kdesi v podvedomí mnohých ľudí, ktorí sa pred 50 rokmi nebáli a vyjadrili okupačným vojskám svoj názor.

Mnohé tieto zábery sa predsa len dostali na Západ a tak tam široká verejnosť mala možnosť vidieť, že na Východe sa nebuduje raj na zemi, ako to často ohlasovali vtedajší krajne ľavicoví ideológovia a sympatizanti.

Tento svetlý odkaz z histórie našich dejín môže byť aj dnes inšpiráciou pre mnohé krajiny vo svete, kde sa tamojším obyvateľom zdá, že sa z nich stávajú akoby otroci či nevoľníci tých, ktorí prevne držia v rukách všetky riadiace zložky krajiny.

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.