TopTip

Spoločenský komentár: Tragický rok 2022

Spoločenský komentár: Tragický rok 2022 zdroj foto: pexels.com

Pred týždňom sa väčšina sveta tešila z úspechov svojich športovcov na olympiáde a takmer nikomu ani na um nezišlo, že v priebehu len niekoľkých dní sa zobudíme do tak strašnej a temnej doby.

Len niekoľko stoviek kilometrov od nás začali susednú krajinu ostreľovať ruské vojská a nasledoval ich vpád na Ukrajinu.

Najčernejšie varovné scenáre sa naplnili a ako sa útočníkmi nedarí postupovať podľa svojich predstáv, narastá aj sila a ničivosť útoku.

Žiaľ, teraz sa s odstupom dní potvrdila aj opodstatnenosť výziev zo strany verejných predstaviteľov Ukrajiny, aby sa sankcie voči Rusku spustili skôr. Aby si táto krajina uvedomila, že vyvolanie ozbrojeného konfliktu nepoškodí len napadnutú krajinu, ale aj ju samotnú.

Je to až nepredstaviteľné, čoho sme sa v roku 2022 tu v Európe dožili. Na kontinente, ktorý sa už desaťročia od konca Druhej svetovej vojny snaží žiť so svojimi susedmi v mieri a vzájomnom dialógu.

Je to strašná tragédia, čomu všetkému sú vystavení ľudia z Ukrajiny. Okrem tých, ktorí vojensky bránia svoju krajinu, aj seniori, matky a deti. Ako bolo možné vidieť vo videách, ktoré natočil s vojakmi ruskej armády americký tanečník, choreograf a porotca známej tanečnej šou Maksim Chmerkovskiy, aj v ich radoch musia bojovať takmer deti, ktoré ani poriadne nevedeli, na akej vojenskej operácii sa nachádzali.

Násobenie utrpenia a ponižovania zo strany jedného má, žiaľ, podobne negatívny efekt aj na krajinu, ktorá iniciovala a stále udržiava nažive útok.

Treba zastaviť všetky boje na území Ukrajiny a namiesto budovania obranných stratégií a infraštruktúry plánovať projekty na zlepšenie života a porozumenia medzi národmi a krajinami.

Aby násilie a utrpenie nerástli ešte viac a aby nenadobudli obludné rozmery. Je správne, že drvivá časť sveta sa tak rozhodne postavila proti násiliu a vojne. Nikdy nesmieme zabudnúť na trpiacich, ani ostať ľahostajní voči utrpeniu iných.

Niektorému utrpeniu sa dá ťažko zabrániť, najmä vtedy, ak je moc v krajine dlho v rukách len veľmi malej skupiny ľudí. O takýchto tragédiách rozprávajú príbehy staré už aj niekoľko tisícročí.

Ostáva veriť, že aj tomuto strašnému utrpeniu budú zasadené hranice, boje sa skončia, škody nahradia, no prázdne miesto po obetiach, ktoré si toto nezmyselné besnenie vyžiadalo, bude škrieť ešte poriadne dlho.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.