TopTip

Spoločenský komentár: Úcta k zosnulým

Spoločenský komentár: Úcta k zosnulým

Tento nový rok 2021 sme začali turbulentnými zmenami. Počet pacientov v nemocniciach sa stále zvyšuje a tak vláda urýchlene prijala sériu prísnejších opatrení. V porovnaní s jarou sú každodenné správy o počte mŕtvych naozaj hrozivé.

Za každým jedným človekom je aj celá skupina príbuzných a blízkych, ktorí dotyčnú osobu milovali a museli sa s ňou náhle rozlúčiť. Vírusové ochorenie sa šíri rýchlo a trvá len niekoľko dní, kým sa u pacientov s ťažkým priebehom zhorší zdravotný stav. Dlhé čakacie doby, ktoré sa na Slovensku za posledné roky udomácnili v zdravotníckych zariadeniach a zrejme súvisia s limitmi zdravotných poisťovní, narazili na dramatickú realitu nebývalej pandémie.

Okrem jej obetí za posledné obdobie zomreli na následky iných ochorení, alebo aj tragicky, ďalšie desiatky ľudí. Ako obyvatelia civilizovanej časti sveta, ktorá si už za posledné roky prešla mnohými tragickými obdobiami, by sme mali byť poučení o tom, že zosnulým prináleží prejavenie úcty, pokojného spočívania a piety.

Smrť vyvoláva veľmi silné emócie a dokáže zburcovať masy. V minulosti, žiaľ, boli prípady, keď nevyjasnené okolnosti odchodu človeka boli politicky zneužité za účelom prevzatia moci. Na Slovensku si každoročne pri pamätníkoch z 2. svetovej vojny pripomíname milióny obetí, ktoré si táto vojna vyžiadala. Hovorí sa o tom, aby sa už podobné udalosti nikdy neopakovali, aby sa k moci nedostali znovu fašisti.

Žiaľ, len zrejme málokto na Slovensku vie, že títo národní socialisti si k moci v Nemecku vo veľkej miere dopomohli zidealizovaním a štylizáciou tragických úmrtí viacerých príslušníkov a sympatizantov svojej strany. Najvýraznejšie si takto glorifikovali smrť mladého člena svojej polovojenskej organizácie v Berlíne, Horsta Wessela. Keď tento 22-ročný syn evanjelického farára 23. februára 1930 po konflikte s nájomníčkou pre nezaplatené nájomné tragicky zomrel, Hitlerova strana ho štylizovala do roly svojho mučeníka. Jeho pohreb hrubo zneužila na veľkolepú sebamanifestáciu. Keď o tri roky neskôr v Nemecku prevzali moc, pomenovali po ňom viacero mestských častí, vojenských útvarov a budov. Zriadili sa viaceré pamätníky, ktoré stáli napríklad aj v koncentračnom tábore.

Nemeckí národní socialisti, ktorí v krízou a hladom poznačenej krajine hrali na city domácich obyvateľov, zneužili smrť viacerých ľudí na to, aby sa čím skôr dostali k moci. Kým svojim „mučeníkom“ budovali veľkolepé pamätníky a dokonca až chrámy, tým, ako pristupovali k smrti a utrpeniu druhých, keď za ich pôsobením v priebehu len niekoľkých rokov ostali milióny mŕtvych, len poukázali na to, že skutočná úcta k človeku, jeho životu a smrti, im bola v skutočnosti ukradnutá a podriaďovali ju svojim vlastným zámerom.

Ak aj dnes sa niekto na Slovensku snaží zneužívať smrť ľudí, aby získal osobné body, mal by vedieť, že sa pohybuje po tenkom ľade. Zosnulým a ich pozostalým potrebujeme prejaviť úctu a s pokorou a pokojom a v medziľudskej súdržnosti hľadať príčiny smrti a aj riešenia, ako podobným udalostiam v budúcnosti predísť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.