TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Vo včeľom úli

Spoločenský komentár: Vo včeľom úli

Pre tých, ktorí rozumejú svetovému obchodu a jeho dopadom na jednotlivé hospodárstva štátov a s napätím sledujú, ako sa vyvíjajú obchodné väzby medzi najväčšími ekonomikami, prinášajú vzťahy medzi USA a Čínou a riešenia obchodných konfliktov stále nové a prekvapivé informácie.

Najnovšie najľudňatejšia krajina pohrozila Spojeným štátom, že sa nepodvolí ich žiadosti, aby zreformovala pravidlá pre miestnu politiku alebo upravila vládne dotácie. Po tom, čo americký prezident Donald Trump čelí odvolávaniu, Čína zrejme nadobudla pocit, že má navrch.

Krajina, ktorá nedávno s veľkou pompéznosťou a demonštráciou sily oslávila 70. výročie nastolenia vlády jednej strany, je naďalej komunistickou krajinou. Na rozdiel od postkomunistických krajín v Európe sa dokázala otvoriť medzinárodnému obchodu a toto prispelo k výraznému zlepšeniu životnej situácie jej obyvateľov. Krajina má svoje riadiace štruktúry, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré sme mali aj u nás pred 30 rokmi.

Populárne nové diely kresleného príbehu malej nezbednej včielky Máje sa po viac ako 25 rokoch od svojho prvého vysielania pozerajú v úplne inom kontexte. Obrazná reč krásnej lúky s rôznorodým hmyzom a dobre organizovaným včelím úľom až príliš odkazuje na organizovanú, presne zadelenú a hierarchickú štruktúru komunistickej spoločnosti. Aj tam mal každý svoje poslanie, ktoré mu bolo prikázané väčšinou zhora. Riadiť spoločnosť mohli iba tí, čo boli na úplnom vrchole. Kto sa odmietal podriadiť všeobecným pravidlám, tomu hrozilo potrestanie.

Neposlušná včielka Maja musela na našich niekdajších pohlavárov pôsobiť až príliš revolučne, pretože animovaný príbeh, ktorý vytvorili japonské štúdia na zákazku nemeckej a rakúskej verejnoprávnej televízie, sa začal vysielať u nás až o desať rokov neskôr. A na obrazovky vo vtedajšom Československu sa dostal okľukou cez Bratislavské štúdiá na Slovensku a až po roka neskôr do Čiech. Animovanému seriálu pridal v nemalej miere na popularite aj nedávno zosnulý slávny spevák Karel Gott. Ako nedávno prezradil Michael Kocáb z komunistami zakázanej hudobnej skupiny Pražský výber, bol to práve Gott, kto im v časoch totality nezištne pomohol. Symbolicky sa tak stal tou včielkou z príbehu, ktorá mala od šéfa úľa povolené nedodržiavať platné pravidlá a stretávať sa aj s iným hmyzom, aj s nepriateľmi včielok.

Sami sme ale za posledných 30 rokov zažili, že v skutočnom svete je sloboda pri práci a kreativite oveľa efektívnejšia a podstatne menej násilná a zraňujúca než v bývalom komunistickom úli. Odkaz našich postkomunistických krajín pre svet je veľmi dôležitý práve teraz, keď s rastom blahobytu Číny sa do popredia dostávajú viac aj ich predstavy o ideálne fungujúcom svete, vrátane vplyvu na cirkvi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.