TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Voľby v Maďarsku

Spoločenský komentár: Voľby v Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: flickr.com

U našich južných susedov prebehli parlamentné voľby. Pred ôsmimi rokmi Viktor Orbán, ešte ako člen opozície spolu s tamojšími kresťanskými demokratmi, pred parlamentnými voľbami sľuboval, že dá maďarské občianstvo Maďarom žijúcim v zahraničí aj bez nutnosti trvalého pobytu v Maďarsku.

Po dvoch obdobiach v koalícii pred 8 rokmi zaznamenal vtedy na počet mandátov svoj najlepší výsledok. Ako potom pri voľbách pred štyrmi rokmi, tak aj teraz sa mu poradilo úspech zopakovať. Tretí krát po sebe sa tejto pravicovej národno konzervatívnej strane podarilo získať ústavnú väčšinu.

Neopakovateľný úspech Viktora Orbána v Maďarsku bol a stále je bezpochyby inšpiráciou pre ostatných stredoeurópskych politikov. Či sa pozrieme do Poľska, Českej republiky, alebo aj na Slovensko, mnohí politici z radov koalície, ale aj opozície zdôrazňujú svoje vlastenecké prejavy, národné záujmy a najmä ochranu územia pred nelegálnymi zástupmi migrantov.

No kým u nás fascinujúce mobilne sa vysúvajúce mobilné hranice na obyvateľov Slovenska pri posledných voľbách nezabrali, v Maďarsku bola táto téma zrejme dominantná. Trojnásobný maďarský premiér sa aj tentoraz ukázal ako veľký stratég, ktorý vie, čo masy chcú počuť. A aj pravidlá parlamentných volieb práve dvojitým občianstvom a zmenou volebného zákona vedel si prispôsobiť tak, aby slúžili v jeho prospech.

Vlastenecké témy

Nie je žiadnym tajomstvom, že rodáci žijúci v zahraničí inklinujú viac k vlasteneckým témam a stranám. Zmeny vo volebnom zákone sú zasa nastavené tak, že nahrávajú dlhoročným stranám s vybudovanou štruktúrou a silným miestnym zázemím. Ak by sme mali taký volebný poriadok na Slovensku, naša pestrá a často vzájomne rozhádaná opozícia, by sa k moci nikdy nedostala. Maďarský premiér počas dvoch volebných období stihol siahnuť už aj na prácu médií a tamojšieho súdneho systému.

Čo zrejme ostatní stredoeurópski politici tiež nedomysleli, je skutočnosť, že na rozdiel od Maďarska, ani na Slovensko, ani do Poľska, či do Českej Republiku sa skutočné zástupy nelegálnych migrantov nedostali. Zrejme sa aj nikdy nedostanú, lebo ležíme jednoducho dosť ďaleko od podstatne menej náročnej a počas roka viac dostupnej migračnej trasy.

Aj v Maďarsku vláda čelí viacerým podozreniam z korupčných škandálov, no na ľudí v Maďarsku táto téma nezabrala. A to aj napriek situácii u nás, ktorá nastala po úkladnej vražde investígatívneho novinára.

Potrebujeme deti

Čo ale máme všetky krajiny v Európskej únii spoločné: od čias vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2008 nám prestalo rásť hospodárstvo. Za posledné štyri roky s výnimkou Českej Republiky začal aj hrubý domáci produkt dokonca aj klesať. Ani strana Fides neprinieslaobyvateľom Maďarska hospodársky zázrak.

Naši politici by sa nemali len nechať inšpirovať politikmi, ktorým ide v prvom rade o to, ako si zabezpečiť čo najdlhšie moc, ale mali by začať ľuďom ponúkať perspektívy. Všetky krajiny v Európe budú čeliť ďalším problémom, ktoré so sebou prináša starnutie obyvateľstva. Bez ďalších mladých a šikovných ľudí sa onedlhožiadna krajina nezaobíde.

Namiesto sentimentálnosti a spomínania na krásno minulosti, ktoré bolo vzácne oproti utrpeniu, ktorému každý deň naši predkovia čelili, by sme sa mali poobzerať po okolí a začať seriózne investovať do našich mladých ľudí,  aj do krajín, kde majú dostatok mladých a v najlepšom prípade, pokiaľ možno, aj čo najviac zdieľajú, alebo dokážu zdieľať naše hodnoty.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.