TopTip

Spoločenský komentár: Vyhorená krajina

Spoločenský komentár: Vyhorená krajina Richard Sulík a Igor Matovič. Foto: SITA

Naprieč Slovenskom sa za posledné dni začala šíriť značná únava. Nielen z nášho bezprostredného okolia, ale aj z televíznych obrazoviek, rozhlasu a internetu sa k nám dostávajú početné prejavy vyhorenia. Nečudo. Riadiť krajinu v tomto čase stojí veľa námahy, fyzickej i duševnej.

Od začiatku školského roka sa prijali rôzne pravidlá a semafory. Keď sa začala situácia so šírením nákazy zhoršovať, postupne nastúpili aj prísnejšie obmedzenia. Napriek tomu všetky merané ukazovatele o šírení nákazy priam explodovali. Za necelé dva týždne od vyhlásenia núdzového stavu sa počet zachytených aktívnych prípadov zdvojnásobil.

Kým na začiatku septembra sme mali v nemocniciach 66 pacientov s Covidom, na začiatku októbra ich bolo už 191. Išlo teda o takmer strojnásobenie pacientov v priebehu jedného mesiaca. V nedeľu sme mali v nemocnici 303 pacientov. Teda viac ako 4,5 násobne viac ako v septembri. Ak by tento trend zostal zachovaný, do konca mesiaca budeme mať v nemocniciach najmenej 500 pacientov s Covidom.

Je pochopiteľné, že okrem stoviek ľudí, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia, s nimi trpia aj ďalšie tisíce ľudí, ktorí strácajú takto pracovné príležitosti. A je aj dobré, že je vo vláde niekto, kto rozmýšľa nad dopadmi ochorenia v širších súvislostiach. Ako to býva pri mnohých vypätých a hraničných situáciách, aj v tejto našej situácii platí, že problémy treba riešiť s chladnou hlavou, nie príliš emotívne.

Pred dvoma týždňami sme vstúpili do núdzového stavu, prijali sa nové prísnejšie opatrenia. Ich efekt by sa mal ukázať približne v týchto dňoch. Môže sa aj stať, že o niekoľko dní denné prírastky už začnú klesať. Takže možno nepotrvá dlho a sprísnené opatrenia sa opäť uvoľnia. Bola by to dobrá správa pre tých, ktorí v týchto dňoch znova prišli o zdroj obživy.

Za posledné mesiace sme sa na Slovensku, ale aj vo svete, už veľa naučili, aké sú najrizikovejšie scenáre šírenia nákazy. Naša krajina bola v prvých mesiacoch v boji s nákazou mimoriadne úspešná. Boli to predovšetkým protipandemické opatrenia a zodpovedné správanie, ktoré nám na jar pomohli rýchlo sa vrátiť takmer do normálu.

Nízky počet úmrtí v pomere k počtu nakazených nám zas odkazujú, že napriek všetkým obmedzeniam a nedostatkom máme na Slovensku skvelých hygienikov, ktorým sa darí rýchlo identifikovať nakazených, zdravotníkov v nemocniciach, bezpečnostné zložky, ktoré pomáhajú s koordináciou, a sociálnych pracovníkov, ktorí sa starajú o zraniteľné skupiny. A šikovní sú aj všetci ostatní, ktorým sa darí napriek zmeneným, sťaženým a novým podmienkam darí dobre robiť svoju prácu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.