TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Vyhorená krajina

Spoločenský komentár: Vyhorená krajina Richard Sulík a Igor Matovič. Foto: SITA

Naprieč Slovenskom sa za posledné dni začala šíriť značná únava. Nielen z nášho bezprostredného okolia, ale aj z televíznych obrazoviek, rozhlasu a internetu sa k nám dostávajú početné prejavy vyhorenia. Nečudo. Riadiť krajinu v tomto čase stojí veľa námahy, fyzickej i duševnej.

Od začiatku školského roka sa prijali rôzne pravidlá a semafory. Keď sa začala situácia so šírením nákazy zhoršovať, postupne nastúpili aj prísnejšie obmedzenia. Napriek tomu všetky merané ukazovatele o šírení nákazy priam explodovali. Za necelé dva týždne od vyhlásenia núdzového stavu sa počet zachytených aktívnych prípadov zdvojnásobil.

Kým na začiatku septembra sme mali v nemocniciach 66 pacientov s Covidom, na začiatku októbra ich bolo už 191. Išlo teda o takmer strojnásobenie pacientov v priebehu jedného mesiaca. V nedeľu sme mali v nemocnici 303 pacientov. Teda viac ako 4,5 násobne viac ako v septembri. Ak by tento trend zostal zachovaný, do konca mesiaca budeme mať v nemocniciach najmenej 500 pacientov s Covidom.

Je pochopiteľné, že okrem stoviek ľudí, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia, s nimi trpia aj ďalšie tisíce ľudí, ktorí strácajú takto pracovné príležitosti. A je aj dobré, že je vo vláde niekto, kto rozmýšľa nad dopadmi ochorenia v širších súvislostiach. Ako to býva pri mnohých vypätých a hraničných situáciách, aj v tejto našej situácii platí, že problémy treba riešiť s chladnou hlavou, nie príliš emotívne.

Pred dvoma týždňami sme vstúpili do núdzového stavu, prijali sa nové prísnejšie opatrenia. Ich efekt by sa mal ukázať približne v týchto dňoch. Môže sa aj stať, že o niekoľko dní denné prírastky už začnú klesať. Takže možno nepotrvá dlho a sprísnené opatrenia sa opäť uvoľnia. Bola by to dobrá správa pre tých, ktorí v týchto dňoch znova prišli o zdroj obživy.

Za posledné mesiace sme sa na Slovensku, ale aj vo svete, už veľa naučili, aké sú najrizikovejšie scenáre šírenia nákazy. Naša krajina bola v prvých mesiacoch v boji s nákazou mimoriadne úspešná. Boli to predovšetkým protipandemické opatrenia a zodpovedné správanie, ktoré nám na jar pomohli rýchlo sa vrátiť takmer do normálu.

Nízky počet úmrtí v pomere k počtu nakazených nám zas odkazujú, že napriek všetkým obmedzeniam a nedostatkom máme na Slovensku skvelých hygienikov, ktorým sa darí rýchlo identifikovať nakazených, zdravotníkov v nemocniciach, bezpečnostné zložky, ktoré pomáhajú s koordináciou, a sociálnych pracovníkov, ktorí sa starajú o zraniteľné skupiny. A šikovní sú aj všetci ostatní, ktorým sa darí napriek zmeneným, sťaženým a novým podmienkam darí dobre robiť svoju prácu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.12.2020

 • Modlí sa o. Ján Sabol.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie môjho manžela Miloša po operácii, Božie požehnanie a pokoj pre naše deti a vnukov. Mária
 • Za Božie požehnanie a uzdravenie vzťahov a pokoj v rodine. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.