TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Vzdelávanie na Slovensku

Spoločenský komentár: Vzdelávanie na Slovensku Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: minedu.sk

Úvodné týždne nového roka sa niesli v znamení viacerých osláv. Tie novoročné a trojkráľové vystriedala plesová sezóna. Viacerí obyvatelia na Slovensku sa potešili, že im nový rok prinesie znova o čosi vyššie príjmy.

Plošné zvyšovanie platov v štátnej sfére, rôznych dôchodkov a astronomické zvýšenie platov poslancov potešilo nejedného. Najmä keď ste si zrejme v supermarketoch istotne všimli, že všetko je opäť o čosi drahšie. Dôvodom bolo decembrové schválenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce.

Zdá sa, akoby sa na Slovensku všetko obracalo pomaly k lepšiemu. Aj nemocnice sa majú konečne nateraz oddlžiť. Ples v Slovenskom národnom divadle si dal za charitatívny cieľ finančne pomôcť organizácii, ktorá sa snaží o inklúziu na slovenských školách. Ide o podporu zabezpečenia čo možno najviac podobných dobrých podmienok pre vzdelávanie žiakov naprieč celým Slovenskom.

Dobré vzdelanie je často najlepším spoločenským výťahom pre zlepšenie životných podmienok chudobnejších spoločenských skupín. Ak sa deťom podarí lepšie uplatniť v živote, často to potom pocítia aj ich najbližší. Ak rastie kvalita života čo najväčšiemu počtu skupín, potom rastie aj úroveň celej krajiny. Ide teda o dlhodobejšie dobre nasmerované investície. Ich výsledky nebadať hneď, ukážu sa zväčša s ďalšou generáciou.

Dobre cielené investície sú potrebné aj v iných oblastiach, najmä vo vede a výskume, kde sa prelínajú viaceré vedné disciplíny a životné oblasti. Ak ide o oblasť výskumu liečenia závažných ochorení, tak by ste vy svoje financie nezverili niekomu, kto nemá v tejto oblasti žiadne skúsenosti. A určite by ste to nespravili opakovane Podľa kritických hlasov na prideľovanie stimulov na vedu zo strany rezortu školstva, no presne k tomu opakovane došlo. Inštitúcie a firmy, ktoré robia úspešný výskum, financie nedostali, naopak, opakovane sa darilo firmám, ktoré nemajú v tejto oblasti takmer žiadne skúsenosti, alebo sa vytvorili pochybné partnerstvá krátko pred vyhlásením výzvy, aby prešli cez výberové konanie. Takéto nerozumné nakladanie s budúcnosťou sa môže skôr či neskôr prejaviť.

Aj práve predkladaná novela zákona č. 317 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch obsahuje isté úskalia, ktoré by mohli negatívne poznačiť záujem kvalifikovaných učiteľov o prácu v odbore. Podľa navrhovanej zmeny učiteľom hrozí, že prídu o 12 percentné príplatky, ktoré mali možnosť získať po absolvovaní akreditovaných programov. V najbližších rokoch hrozí, že učitelia stratia snahu o dodatočné vzdelávanie, alebo odídu pracovať do súkromnej sféry, kde pri nezmenených podmienkach je predpoklad, že pracovné ohodnotenie bude neustále rásť. Pri najbližších parlamentných voľbách by si voliči mali dvakrát premyslieť, komu dajú svoj hlas, a radšej voliť tých, ktorí majú vo svojom kruhu známych alebo skúsených odborníkov z oblasti. Inak hrozí, že dôsledky budeme znášať pomerne dlho a všetci.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.08.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za rodiny, aby sa prostredníctvom života modlitby a vzájomnej lásky čoraz viac stávali školami pravej ľudskosti
  • Úmysel KBS na august: Aby sme na pútnických miestach našej krajiny načerpali dostatok duchovných síl na zvládanie každodenných ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.