TopTip

Spoločenský komentár: Zamestnanosť mladých

Spoločenský komentár: Zamestnanosť mladých Nezamestnanosť mladých nie je problémom len na Slovensku. Trpí ňou celá Európska únia. Foto: getty images

Pre prebiehajúcu koronakrízu sa svet ocitol v novej situácii. Mnoho podnikov a podnikajúcich, ktorí mali svoj obchod postavený na kontaktnom výmene tovarov a služieb, v tomto období zaznamenáva značné straty. Okolie a svet zostanú do vynájdenia lieku a vakcíny očosi menej bezpečnými. Mnohí ľudia a inštitúcie už síce nemajú také obavy pred nákazou, ako na začiatku krízy, ale človek si radšej dvakrát premyslí viacero rozhodnutí. Týka sa to hlavne ľudí, ktorí často cestujú do zahraničia, či už pracovne, alebo rekreačne.

Otvorený svet, slabé pracovné príležitosti a lacná doprava umožnili, že cesta za prácou nie je taká náročná a nákladná ako kedysi. Pred 10-20 rokmi vstupovalo na Slovensku na pracovný trh ešte dosť veľa absolventov. Preto mnohí domáci zamestnávatelia zvyšovali nároky na uchádzačov, najmä na ich vzdelanie. Kým na Slovensku nebolo možné zamestnať sa v niektorých oblastiach, v zahraničí sa často nevyžadovalo žiadne odborné vzdelanie.

Teraz však na našom pracovnom trhu nastáva nová situácia. Školy opúšťa každoročne čoraz menej absolventov a existuje aj nejaké percento takých, ktorí dosiahli len základné vzdelanie. V štatistikách Eurostatu sme za posledných 10 rokov v porovnaní so susedným Českom a Poľskom, a takisto aj s priemerom Európy, mali nižšiu zamestnanosť ľudí vo veku pod 24 rokov. Na tejto štatistike reálne vidno, že úspešné a bohaté krajiny Západu majú v tejto dobe podstatne lepšie výsledky v zamestnávaní mladých ľudí vo veku do 24 rokov.

Úspešné krajiny ako Holandsko, Dánsko, Belgicko, Nemecko, Švédsko, Fínsko, alebo aj Rakúsko, sa v tejto štatistike nachádzajú nad priemerom krajín Európskej únie; my krajiny V4 sa spolu s krajinami ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko či Grécko nachádzame pod priemerom. Z tejto štatistiky vyplýva, že v úspešných európskych krajinách sa darí zamestnať 40 až 70 percent všetkých mladých vo veku do 24 rokov. Menej úspešné krajiny majú zamestnaných len 10 a maximálne 30 percent mladých.

Ak má byť Slovensko v budúcnosti úspešné, malo by podniknúť niečo podstatné v oblasti zamestnanosti mladých ľudí. Pri napĺňaní tohto zámeru bude zásadná súčinnosť ministerstva školstva, aby školy pripravovali mladých ľudí na život. Pre Slovensko by bolo oveľa lepšie, ak by sa ľuďom, ktorí zvyknú dosiahnuť len základné vzdelanie, podarilo dostať na učňovku, kde by s dostatkom odbornej praxe nadobudli mnohé zručnosti a pracovné návyky.

Ak sa chceme v budúcnosti dostať do prvej ligy krajín sveta, musíme zapracovať v tejto oblasti. Pripraviť mladých ľudí na to, aby sa čo najskôr stali plnohodnotnými členmi spoločnosti, ktorí majú riadne zamestnanie. Aj náš zdravotný systém bude onedlho potrebovať mnoho nových pracovných síl. Vďaka Bohu sme u nás o žiadnych zdravotníkov pre koronavírus neprišli.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.