TopTip

Spoločenský komentár: Zodpovednosť

Spoločenský komentár: Zodpovednosť

V priebehu ostatného týždňa sa na Slovensku mnohé zmenilo. Máme už vyhlásený núdzový stav. Sprísnili sa mnohé opatrenia. A zvýšila sa aj značne vlna nevôle z dôvodu sprísnených opatrení. Ide zrejme o dôsledok nevyberanej a prostorekej komunikácie nášho súčasného premiéra Igora Matoviča. Kým ako dlhoročný opozičný politik slávil takýmto preháňaním úspech, teraz jeho slová berú ľudia veľmi citlivo, najmä ak v nich chýba aj vlastná sebareflexia.

Neviem, nakoľko dáta o aktívnych prípadoch nakazených koronavírusom oficiálnej stránky filtrujú opakované testy nakazených, aby sa ten istý človek s ochorením neocitol v dátach dvakrát. Ale zverejnené dáta indikujú značné zrýchlenie šírenie nákazy v našom obyvateľstve. V priebehu ostatných dvoch týždňov nabrala krivka aktívnych prípadov až exponenciálne stúpanie. Riziko náhleho nárastu nakazených a tým aj ľudí, ktorí budú potrebovať hospitalizáciu, je vysoké. Navyše sa blížia aj jesenné upršané dni a smerujeme k čoraz nižším teplotám.

Práve na začiatku týždňa viaceré európske krajiny, ako susedná Česká Republika, alebo aj Francúzsko, vyhlásili ešte prísnejšie epidemiologické opatrenia než u nás, až na slávenia v kostoloch. To, že sa obmedzujú počty na spoločných podujatiach, na ktorých zatiaľ nedošlo k početným ohniskám nákazy, súvisí s tým, že čím viac je v populácii nakazených, tým sa zvyšuje riziko prenosu ochorenia na podujatiach s početnou účasťou.

To, či sa človek nakazí, závisí najmä od toho, či sa na danom type podujatia dodržiava hygiena, rozostupy a prekrytie dýchacích ciest. Problémom nemusí byť ani samotné podujatie, na ktorom sa dodržia hygienické zásady, ale to, ako sa ľudia budú správať po skončení podujatia. Či aj po ňom budú pri stretnutí s rôznymi ľuďmi dodržiavať odporúčané pravidlá.

Čím skôr sa podarí na Slovensku vyrovnať a znižovať narastajúcu krivku aktívnych prípadov, tým skôr sa budeme môcť vrátiť k podstatne miernejším pravidlám zhromažďovania sa. Kultúra a šport môžu v tomto čase nadviazať spoluprácu s miestnou alebo aj celoštátnou televíziou, alebo aj poskytovateľmi digitálneho plateného audiovizuálneho obsahu, a dohodnúť sa na sprostredkovaní platených prenosov kultúrnych a športových podujatí.

Keď poskytovatelia digitálnych služieb zaznamenávajú v týchto obmedzených dobách zvýšenie tržieb, mohli by svoje zisky investovať do oblastí kultúry a športu, ktoré teraz, naopak, zaznamenávajú straty.

Pandemická situácia na Slovensku zmenila mnohé veci, na ktoré sme boli zvyknutí. Niekde sa z práce ubralo, inde, naopak, navýšilo. Kým sa situácia nevráti do podoby pred koronakrízou, potrebujeme flexibilnejšie reagovať na meniace sa podmienky, a hlavne nezabúdať na zodpovednosť voči ostatným. Značné zvýšené počty nakazených Covid 19 v nemocniciach oproti jari nám pripomínajú, že vírus je stále medzi nami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.