TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Zvrat v migračnej politike

Spoločenský komentár: Zvrat v migračnej politike

Ilustračná fotografia

Trvalo presne tri roky, kým ľuďom, ktorých vyhnal z domovov konflikt vyvolaný militantnou organizáciou Islamský štát, došla trpezlivosť. Dali sa vo veľkých húfoch na pochod smerom do stabilnej, bohatej a v ich očiach aj zidealizovanej západnej Európy.

Rok 2015 bol poznačený veľkou vlnou ľudí, ktorí sa vydali z dôvodu veľkej životnej neistoty smerom do ich zasľúbenej krajiny. Využívali pri tom nelegálnu pomoc a tak sami vydali svoj život do rúk zločinov, ktorí sa s nimi nemaznali a pripravili pre nich ešte strastiplnejšie momenty, aké dovtedy nezažili.

Podľa štatistík Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov UNHCR, cez Stredozemné more sa vydalo smerom do Európy v roku 2015 viac ako 1 milión ľudí, o 800 tisíc viac než v roku predtým. Viac ako 50 percent z nich boli muži, 31 percent deti a 19 percent ženy. Približne 500-tisíc z nich boli Sýrčania, viac ako 200-tisíc ľudia z Afganistanu, takmer 100-tisíc z Iraku. Veľkú skupinu tvorili Eritrejci, Nigérijci a Somálčania.

Odvtedy prebehlo v Európe viacero stretnutí medzi predstaviteľmi najviac dotknutých krajín. Vypracoval sa plán, ako tieto masy ľudí rozdeliť, rovnako aj ako zamedziť veľkým vlnám migrantov smerujúcich do Európy. Jeden taký summit prebehol aj v Paríži. Okrem zástupcov Európskej únie tam boli aj predstavitelia Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, ale aj Nigérie, Čadu a Lýbie.

Ako zloženie pozvaných krajín napovedá, snahou európskych krajín je zamedziť tomu, aby migranti nastúpili v Afrike do plavidiel. Chcú posilniť severoafrické pobrežné hliadky a ponúknuť rôzne európske fondy, aby ľudia hľadali inú formu práce, ako pomáhať prevádzačom v nelegálnej činnosti.

Podľa štatistík UNHCR, od roku 2015 sa podarilo výrazne obmedziť prílev utečencov. V roku 2016 ich do Európy prišla len tretina a tento rok do konca augusta o ďalšiu polovicu menej. Ak do konca roka nebudú pribúdať masy utečencov. Zdá sa, že ich prílev sa priblíži k ročnej 200-tisícovej hranici, ktorá existovala pred vypuknutím utečeneckej krízy. Že je teraz veľmi ťažké dostať sa do Európy, to dokazuje aj ďalšia štatistika. Až 71 percent všetkých ľudí, ktorí sa dostali do Európy v tomto roku, boli muži, len 17 percent deti a 12 percent ženy.

Čo ale oproti predkrízovým rokom neklesá, ale naopak stúpa, je počet zomrelých. V roku 2011 zomrelo cestou 1500 ľudí a dva roky po tom cez 500. Od roku 2014 zomrelo každý rok viac ako 3500 utečencov a v minulom roku viac ako 5000 ľudí. V tomto roku za 8 mesiacov zomrelo už takmer 2500 ľudí. Počet ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy, síce výrazne klesol, ale počet tých, ktorí zomreli, neklesá, skôr narastá.

Utečenecký problém je preto zatiaľ vyriešený jednostranne, zďaleka nie pre tých, ktorí trpia. Podľa štatistík UNHCR, najväčšími skupinami už nie sú Sýrčania, ani obyvatelia Afganistanu alebo Iraku. Najviac ľudí v tomto roku prišlo cez more nelegálne do Európy z Nigérie, Guiney, Pobrežia Slonoviny a Bangladéšu. Tento rok dominujú utečenci z afrických krajín.

Ak chce Európa zodpovedne riešiť problém s utečencami z týchto krajín, nestačí len posilňovať svoje múry, aby bola cesta k nám nedostupnejšia, ale hľadať aj riešenia, ako pomôcť ľuďom v domácich krajinách, aby sa z nich nemuseli stávať utečenci. Keďže mnohé africké štáty sú bývalými kolóniami západoeurópskych krajín, mohla by to byť cesta ako povzbudiť africké krajiny k modernizácii a stabilizácii.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.