TopTip

Zo zahraničia
Spomienka na Pannu Máriu ako Matku Cirkvi

Spomienka na Pannu Máriu ako Matku Cirkvi

Kardinál Robert Sarah

Pannu Máriu si celá cirkev bude ctiť ako Matku Cirkvi. Spomienka bude v rímskom kalendári zapísaná prvý pondelok po Turícach. Uvádza sa to v najnovšom pápežskom dekréte Rímskej kongregácie pre bohoslužbu, ktorý  uverejnili minulú sobotu.

Hoci liturgická slávnosť Panny Márie ako „Matky Cirkvi“ už existuje od roku 1975, jej jednotné slávenie zatiaľ zakotvené nebolo. Stalo sa tak až teraz. Vatikán poslal aj liturgické omšové texty v latinčine a liturgiu hodín. Vedúci kongregácie pre bohoslužbu kardinál Robert Sarah píše, že potrebné preklady do jednotlivých jazykov musia zabezpečiť a schváliť príslušné konferencie biskupov. Až potom sa budú môcť uverejniť.

V dekréte sa vysvetľuje aj pôvod tejto liturgickej spomienky. Už v prvotnej cirkvi predstavovala Panna Mária  Matku spoločenstva veriacich – teda Cirkvi. Mária bola pri tom, keď sa učeníci zišli v Jeruzaleme po zmŕtvychvstaní Krista a prijali Ducha Svätého. Bola s učeníkmi aj vtedy, keď cirkev začala rásť.

Ako sa ďalej v dekréte uvádza pápež Benedikt XIV. v 18. storočí a Lev XIII. začiatkom 20. storočia Máriu explicitne nazývali Matkou Cirkvi. Počas 2. vatikánskeho koncilu vyhlásil pápež Pavol VI. preblahoslavenú Pannu Máriu za „Matku Cirkvi, to znamená za Matku celého kresťanského ľudu“. V roku 1975 sa začala sláviť ročne jedna omša  na počesť Panny Márie -  Matky Cirkvi.

Pápež František chce dosiahnuť vďaka jednotnej požiadavke pre celú Cirkev  uctievať Ježišovu Matku, aby Cirkev chápala Máriu v spojení s materstvom Cirkvi. Rovnako mieni takýmto spôsobom podporiť nefalšovanú mariánsku zbožnosť.

 

Zdroj: KathNet

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.