TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Spomienka na svätého Tomáša Akvinského

Spomienka na svätého Tomáša Akvinského

28. január je v liturgickom kalendári Rímskokatolíckej cirkvi venovaný spomienke na svätého Tomáša Akvinského – dominikánskeho rehoľníka, filozofa, teológa a cirkevného učiteľa.

Narodil sa v roku 1225. Pochádzal zo šľachtického rodu. Študoval na benediktínskej škole v Monte Cassine, neskôr v Neapole. Rozhodol sa byť žobravým rehoľníkom, ale vlastná rodina mu v tom spočiatku bránila.

V roku 1244 vstúpil Tomáš do novozaloženého rádu dominikánov. V Paríži a Kolíne na Rýnom študoval teológiu a jeho učiteľom bol vynikajúci teológ a polyhistor svätý Albert Veľký.

Neskôr Tomáš pôsobil na viacerých univerzitách a dominikánskych školách v Nemecku, Taliansku a Francúzsku. Zomrel cestou na ekumenický koncil v Lyone v roku 1274.  

Svätý Tomáš Akvinský patrí k najväčším filozofom a teológom Katolíckej cirkvi, pričom vždy ostal zbožný a skromný. Vyslúžil si prímeno doctor angelicus – anjelský doktor.  

Hoci Tomášov život bol pomerne krátky, zanechal po sebe dielo s obdivuhodným rozsahom aj obsahom. Na myslenie Tomáša Akvinského podstatne vplývalo Aristotelovo dielo.

Tomášovým vrcholným dielom je  Summa contra gentiles (3 zv., 1259 -1264) a Summa theologiae (22 zv., 1266 – 1273).

Tieto diela sa počas jeho života nestretávali vždy s porozumením a niektoré jeho tézy boli odsúdené, ale v nasledujúcich storočiach sa mu dostalo zaslúženého uznania a pocty.

V roku 1567 ho Pius V. vyhlásil za učiteľa Cirkvi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.