TopTip

Z domova
Spomíname na zosnulých: František Makovník

Spomíname na zosnulých: František Makovník Hrob Františka Makovníka sa nachádza na mestskom cintoríne v Banskej Bystrici

Prvým riaditeľom Rádia LUMEN bol František Makovník. S ponukou na riadienie, vtedy ešte Rádia MÁRIA, ho oslovil biskup Rudolf Baláž.

V roku 25. výročia existencie Rádia LUMEN sme spomínali na zelený štvrtok 7.4. v roku 1993 ako na prvý deň nášho vysielania. Tomu však predchádzala najmä technická a personálna príprava celého projektu. S ponukou na jeho realizovanie oslovil vtedajší banskobystrický biskup Rudolf Baláž Františka Makovníka a Petra Varinského. Prvý menovaný plnil úlohy prvého riaditeľa Rádia LUMEN a druhý patril medzi prvých technických pracovníkov nášho rádia a dodnes sa technicky podieľa na priamych prenosoch zo Starých Hôr. 

"U nás v rádiu vlastne vtedy vznikla celkom zaujímavá situácia. Riaditeľom bol František Makovník, nebol to kňaz, bol to laik, a programovým riaditeľom bol Vladimír Slovák, ktorý sa potom neskôr stal generálnym riaditeľom," zaspomínal si dnešný technický riaditeľ Rádia LUMEN Ján Kraus, ktorý si na pôsobenie Františka Makovníka pamätá aj osobne. K vzťahu Františka Makovníka a Petra Varinského môžeme dodať ešte aspoň to, že boli aj priateľmi v súkromnom živote. S biskupom Balážom spolupracovali František Makovník a Peter Varinský ešte v časoch totality pri nahrávaní jeho kázní  a príhovorov na kazety a potom rozširovaní týchto nahrávok - vtedy ešte v ilegalite. Biskup Baláž sa na nich obrátil najmä z dôvodu, že mali skúsenosti s prácou s technikou a to bolo veľmi dôležité na začiatkoch budovania vysielania kresťanského rádia. František Makovník tak u nás pôsobil v náročnom čase, keď si rádio kliesnilo cestu v slovenskom rozhlasovom éteri a len postupne nadobúdalo tak stabilné postavenie, aké má dnes. 

František Makovník však už dnes nie je medzi nami a tak na prvého riaditeľa nášho rádia už dnes môžeme len spomínať. Pridajte sa aj vy k nám vo svojich modlitbách!

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.11.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby reč srdca a dialóg vždy víťazili nad rečou zbraní.
 • Úmysel KBS na november: Nech nás pripomienka svätých a našich zosnulých veriacich podnieti ku skutkom pravej lásky.
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Ako poďakovanie za úspešnú operáciu mojej mamy. Evka
 • Za chorú sestru Danielku, za jej uzdravenie, úspešné liečenie v nemocnici a za Božiu pomoc pre ňu v tejto ťažkej skúške, za trpezlivosť a potrebné sily, aby mohla znášať svoju chorobu. Ivana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.