TopTip

Z domova
Spomíname na zosnulých: František Makovník

Spomíname na zosnulých: František Makovník Hrob Františka Makovníka sa nachádza na mestskom cintoríne v Banskej Bystrici

Prvým riaditeľom Rádia LUMEN bol František Makovník. S ponukou na riadienie, vtedy ešte Rádia MÁRIA, ho oslovil biskup Rudolf Baláž.

V roku 25. výročia existencie Rádia LUMEN sme spomínali na zelený štvrtok 7.4. v roku 1993 ako na prvý deň nášho vysielania. Tomu však predchádzala najmä technická a personálna príprava celého projektu. S ponukou na jeho realizovanie oslovil vtedajší banskobystrický biskup Rudolf Baláž Františka Makovníka a Petra Varinského. Prvý menovaný plnil úlohy prvého riaditeľa Rádia LUMEN a druhý patril medzi prvých technických pracovníkov nášho rádia a dodnes sa technicky podieľa na priamych prenosoch zo Starých Hôr. 

"U nás v rádiu vlastne vtedy vznikla celkom zaujímavá situácia. Riaditeľom bol František Makovník, nebol to kňaz, bol to laik, a programovým riaditeľom bol Vladimír Slovák, ktorý sa potom neskôr stal generálnym riaditeľom," zaspomínal si dnešný technický riaditeľ Rádia LUMEN Ján Kraus, ktorý si na pôsobenie Františka Makovníka pamätá aj osobne. K vzťahu Františka Makovníka a Petra Varinského môžeme dodať ešte aspoň to, že boli aj priateľmi v súkromnom živote. S biskupom Balážom spolupracovali František Makovník a Peter Varinský ešte v časoch totality pri nahrávaní jeho kázní  a príhovorov na kazety a potom rozširovaní týchto nahrávok - vtedy ešte v ilegalite. Biskup Baláž sa na nich obrátil najmä z dôvodu, že mali skúsenosti s prácou s technikou a to bolo veľmi dôležité na začiatkoch budovania vysielania kresťanského rádia. František Makovník tak u nás pôsobil v náročnom čase, keď si rádio kliesnilo cestu v slovenskom rozhlasovom éteri a len postupne nadobúdalo tak stabilné postavenie, aké má dnes. 

František Makovník však už dnes nie je medzi nami a tak na prvého riaditeľa nášho rádia už dnes môžeme len spomínať. Pridajte sa aj vy k nám vo svojich modlitbách!

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.