TopTip

Z domova
Spomíname na zosnulých: Miroslav Baran

Spomíname na zosnulých: Miroslav Baran Hrob Miroslava Barana na cintoríne v Slovenskej Ľupči (neďaleko Banskej Bystrice) navštívil redaktor Ivo Novák aj s dcérou Miriam

Miroslav Baran patril k nezameniteľným hlasom Rádia LUMEN. Mnohých z vás sprevádzal počas nedeľného varenia folklórnou hudbou z relácie Fujarôčka moja.

Narodil sa v roku 1950 na Gemeri v obci Ratkovské Bystré. Odišiel však náhle v roku 2009, vo veku 59 rokov. Nezmazateľnú stopu zanechal aj v hudobnej redakcii, kde pôsobil. "Pamätám si, že istý čas vysielal reláciu Fujarôčka moja o 11:00 vždy v nedeľu naživo. Pomáhala mu manželka, ktorá dvíhala telefonáty. Neskôr už reláciu vyrábal do záznamu a pozýval si hostí do nahrávacieho štúdia. Charakterizovali ho pohoda, pokoj a vtip, ktoré nám do redakcie vždy doniesol," spomína hudobná redaktorka Diana Rauchová.

Miroslav Baran mal veľké skúsenosti v oblasti slovenského folklóru. Tradíciu nasával od detských rokov na Gemeri. "Gemer miloval a vždy nám hovoril aj spieval po gemersky u nás v redakcii," pokračuje D. Rauchová. Pôsobil vo viacerých hudobných zoskupeniach, aj ako spevák, avšak jeho život sa nečakane skončil v roku 2009. "Bolo to v čase, keď sme pripravovali veľkonočný program. On si už svoje relácie aj nahral, ale predsa mu zostali nejaké texty o smrti, nezaradil ich do vysielania a zrejme zvažoval kam ich vloží, ale už nebolo kam. A toto bolo pre nás také živé memento, až taký mráz nám prešiel po chrbte. Bolo to tak na úvahu, že prečo to tak zostalo aj s tými textami. Jeho hlas, ktorý je uchovaný na mnohých nahrávkach zostáva a tak je tu tak trochu stále pri nás. Dokonca jeho hlas rezonuje aj v ruženci mužov, ktorý máme stále nahratý," uzatvára Diana Rauchová, ktorá s Miroslavom Baranom spolupracovala v Rádiu LUMEN mnoho rokov.

V pondelok 5.11. spomíname na jeho pamiatku. Spomeňte si na neho aj vy vo svojej osobnej modlitbe. 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.